Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Forum Energii:Łączenie źródeł OZE może zmniejszyć koszty energii,rozwoju sieci o 40 mld zł

Forum Energii:Łączenie źródeł OZE może zmniejszyć koszty energii,rozwoju sieci o 40 mld zł

nbsp;Łączenie źródeł OZE (tzw. cable pooling) może ograniczyć koszty energii i rozwoju sieci o ok. 40 mld zł i pomóc rozwiązać problem dalszego rozwoju OZE, jakim są odmowy udzielania mocy przyłączeniowych nowych inwestycji OZE, wynika z raportu Forum Energii.

Autorzy podkreślają, że inwestycjami w OZE zainteresowane są zarówno spółki energetyczne, przemysł, samorządy jak i pojedynczy odbiorcy jednak dalszy rozwój nowych, nieemisyjnych źródeł energii stoi pod znakiem zapytania, a jednym z podstawowych problemów rozwoju OZE są odmowy udzielania mocy przyłączeniowych nowych inwestycji OZE. Aby rozwiązać ten problem, oprócz niezbędnych inwestycji w sieci, potrzebne jest bardziej efektywne wykorzystywanie już istniejącej infrastruktury. Jednym z dostępnych narzędzi jest tzw. cable pooling, czyli umożliwienie łączenia źródeł OZE.

"Tylko w 2022 roku odmowy wydania warunków przyłączenia dotyczyły 51 GW mocy OZE. Brak mocy przyłączeniowych jest jednak po części problemem teoretycznym, ponieważ pojedyncze źródła wytwórcze w niewielkim stopniu wykorzystują dostępny limit wyprowadzenia mocy. Ten potencjał może być wykorzystany bardziej efektywnie, jeśli z tej samej infrastruktury mogłoby korzystać jednocześnie kilka źródeł wytwórczych. Tym właśnie jest cable pooling" – czytamy w raporcie.

"Umożliwienie łączenia źródeł pozwoli na rozwój kolejnych 25 gigawatów mocy w źródłach odnawialnych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów w rozwój infrastruktury sieciowej. To oszczędność ok. 40 mld zł, które w innym razie musiałyby zostać wydane na nowe moce przyłączeniowe. Stare i coraz droższe w utrzymaniu elektrownie konwencjonalne stopniowo będą wypadać z systemu. W 2030 r. Polska będzie potrzebowała przynajmniej 50 GW mocy w źródłach wiatrowych na lądzie i fotowoltaice – to o 15 GW więcej niż obecnie prognozuje operator sieci przesyłowych w planach rozwoju. Elektryfikacja transportu, upowszechnienie pomp ciepła oraz rozwój zielonego wodoru będą zwiększać zapotrzebowanie na czystą energię. Oznacza to, że projekty OZE, które do tej pory otrzymały warunki przyłączenia i czekają na realizację w Polsce będą niewystarczające. Dlatego tak ważne jest, by zostały stworzone warunki dla dalszego, dynamicznego rozwoju źródeł odnawialnych" – czytamy dalej.

Dyrektor programu OZE w Forum Energii i jeden z autorów raportu Tobiasz Adamczewski zaznaczył, że dotychczas moc przyłączeniowa była wykorzystywana w niewielkim stopniu, ponieważ rzadko kiedy występowały warunki atmosferyczne pozwalające na wytwarzanie energii z pełną mocą pojedynczej instalacji.

"Polskie prawo nie pozwala na łączenie źródeł w obawie przed przekraczaniem mocy przyłączeniowej przez źródła wytwórcze. Jednak generacja ze słońca i wiatru często występują naprzemiennie lub uzupełniają się – do wielkości mocy przyłączeniowej. Dzięki współdzieleniu przyłączeń infrastruktura sieciowa może być wykorzystywana w sposób optymalny" – powiedział Adamczewski, cytowany w komunikacie.

Według raportu, łączenie źródeł nie może prowadzić do przeciążeń w pracy sieci, a badania wskazują, że momentów potencjalnego przekroczenia mocy przyłączeniowej jest w ciągu roku niewiele i można nimi zarządzić, ograniczając pracę źródła lub stosując magazyny energii i elektrolizery.

"Niemniej istotne jest, aby przy współdzieleniu infrastruktury sieciowej, istniał jeden podmiot, który będzie zobowiązany do utrzymywania warunków mowy z operatorem sieci. Co więcej, otworzenie możliwości łączenia źródeł powinno zobowiązywać dotychczasowych posiadaczy warunków przyłączeniowych do tego, aby sami rozwijali kolejne projekty albo umożliwili taki rozwój kolejnym inwestorom" – napisali autorzy raportu, jakimi oprócz Tobiasza Adamczewskiego są Józef Paska, Grzegorz Plewa, Tomasz Chmiel z firm Enercode.

Podkreślili także, że ważne jest, aby prace nad ustawą umożliwiającą łączenie źródeł OZE, zostały sfinalizowane jak najszybciej.

(ISBnews)