Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Fortum zakończyło przegląd opcji Consumer Solutions i polskich aktywów ciepłowniczych

Fortum zakończyło przegląd opcji Consumer Solutions i polskich aktywów ciepłowniczych

Fortum podjęło decyzję o zakończeniu przeglądów opcji strategicznych dla obszaru biznesowego Consumer Solutions (detaliczna sprzedaż energii elektrycznej) oraz dla polskich aktywów ciepłowniczych, podała grupa.

"Oba obszary biznesowe będą nadal rozwijane w ramach grupy Fortum. Ponadto Fortum rozważy opcje dalszej dekarbonizacji polskich aktywów. Grupa Fortum zobowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w swojej europejskiej produkcji energii elektrycznej i ciepła najpóźniej do 2035 roku" – czytamy w komunikacie

Consumer Solutions prowadzi sprzedaż detaliczną energii elektrycznej i gazu w Finlandii, Norwegii, Szwecji, Polsce i Hiszpanii, w tym działalność w zakresie obsługi klienta i fakturowania. Fortum, z około 2,2 mln klientów, jest największą firmą w krajach nordyckich zajmującą się – pod różnymi markami – sprzedażą detaliczną energii elektrycznej. Firma dostarcza energię elektryczną oraz powiązane usługi dodatkowe i cyfrowe, głównie klientom detalicznym i małym przedsiębiorstwom. W 2021 roku Consumer Solutions zatrudniało około 1 180 pracowników.

Dywizja City Solutions prowadzi działalność ciepłowniczą w Polsce, Finlandii i Norwegii. W Polsce Fortum posiada dwie elektrociepłownie i ponad 800 km sieci ciepłowniczych. Zapewnia ciepło dla około 360 000 gospodarstw domowych we Wrocławiu, Płocku, Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. W 2021 roku Fortum zatrudniało w Polsce około 290 pracowników w obszarze produkcji i dystrybucji ciepła.

W Finlandii Fortum posiada elektrociepłownię w Espoo oraz jest współwłaścicielem elektrociepłowni w Naantali. W Norwegii Fortum Oslo Varme, spółka Fortum i Miasta Oslo, jest największym dostawcą ciepła sieciowego w kraju.

"Zgodnie ze swoją strategią, Fortum stale dokonuje przeglądu, optymalizacji i rotacji swojego portfela biznesowego w celu tworzenia wartości i umożliwienia nowego wzrostu. Grupa odniosła sukcesy w przekształcaniu i dekarbonizacji aktywów i obszarów biznesowych. W latach 2020-2021 Fortum przeprowadziło dezinwestycje na łączną kwotę 5,3 mld euro w obszarach niezwiązanych z podstawową działalnością" – podano także.

Fortum zdecydowało się dokonać przeglądu opcji strategicznych obszaru Consumer Solutions w grudniu 2020 r. Wcześniej, w lutym 2020 r. Fortum zdecydowało o przeglądzie aktywów ciepłowniczych oraz systemów chłodu sieciowego w Polsce, Estonii, na Litwie, Łotwie oraz w Järvenpää w Finlandii.

Fortum specjalizuje się w produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Oferuje również szeroki wachlarz specjalistycznych usług z obszaru energetyki klientom indywidualnym, instytucjom oraz producentom energii. Jest obecne głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce. W 2018 roku łączne przychody Fortum osiągnęły poziom 5,24 mld euro.

(ISBnews)