Warszawa, 25.02.2020 (ISBnews) – Fortum rozważa budowę instalacji do produkcji stałego paliwa alternatywnego RDF w Częstochowie, podała spółka. Paliwo miałoby być wykorzystywane w należącej do Fortum elektrociepłowni w Zabrzu.
"Ta instalacja wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), ponieważ znajduje zastosowanie dla odpadów, z których nie można już odzyskać żadnych surowców. Paliwo alternatywne RDF wytworzone w planowanym zakładzie pozwoli wyprodukować ciepło, które trafi do mieszkańców" – powiedział manager do spraw rozwoju projektów Fortum Krzysztof Karolczyk, cytowany w komunikacie.
Fortum, firma specjalizująca się w produkcji i dystrybucji ciepła oraz wytwarzaniu energii elektrycznej, rozważa nową inwestycję w Częstochowie. Jej celem będzie produkcja stałego paliwa alternatywnego (RDF), które będzie służyć wytwarzaniu ciepła i prądu w elektrociepłowni w Zabrzu.
RDF to paliwo pochodzące ze wstępnie przetworzonych odpadów, takich jak zabrudzony papier, tekstylia, opakowania wielomateriałowe. Do jego produkcji nie są wykorzystywane odpady surowcowe ani gnijące odpady biologiczne czy kuchenne.
"Materiałem do produkcji RDF będą przesortowane, suche odpady pozyskane lokalnie. Wytwarzanie paliwa będzie zautomatyzowane. Nowoczesne zakłady produkcji RDF, takie jak inwestycja rozpatrywana w Częstochowie, projektowane są tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. W hali jest wytwarzane podciśnienie, które uniemożliwia niekontrolowane wydostanie się powietrza na zewnątrz – musi ono najpierw trafić do filtrów workowych i filtrów z węglem aktywnym, co do minimum ogranicza ryzyko przedostawania się do atmosfery nieprzyjemnych zapachów" – czytamy dalej.
Projekt instalacji do produkcji RDF jest w fazie przygotowawczej. Fortum nie podjęło jeszcze decyzji o realizacji tej inwestycji, zastrzeżono.
Zakładane moce produkcyjne zakładu przy ul. Dojazdowej w Częstochowie to 100 tys. ton RDF rocznie. Przewidywany ruch pojazdów, które przywiozą materiał do produkcji paliwa, a następnie odbiorą gotowy RDF to 16 ciężarówek na dobę, czyli około jednego pojazdu na godzinę, podano także.
W 2018 r. Fortum uruchomiło w Zabrzu elektrociepłownię, która współspala RDF.
Fortum specjalizuje się w produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Oferuje również szeroki wachlarz specjalistycznych usług z obszaru energetyki klientom indywidualnym, instytucjom oraz producentom energii. Jest obecne głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce. W 2018 roku łączne przychody Fortum osiągnęły poziom 5,24 mld euro.
(ISBnews)