Warszawa, 28.01.2022 (ISBnews) – Fitch Ratings potwierdził długoterminowe ratingi IDR Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną, podała agencja.
"Ratingi odzwierciedlają profil działalności PGE jako największego polskiego zintegrowanego przedsiębiorstwa energetycznego z dużymi segmentami wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz umiarkowaną dźwignią finansową. Ratingi są wspierane przez wysoki udział przychodów regulowanych i quasi-regulowanych, pochodzących odpowiednio z dystrybucji i rynku mocy. Kluczowym ograniczeniem ratingu jest duży udział energii elektrycznej wytwarzanej z węgla brunatnego i kamiennego, co prowadzi do wysokiego śladu węglowego floty wytwórczej PGE i naraża spółkę na wysokie koszty emisji CO2" – czytamy w komunikacie.
Kluczową pozytywną przesłanką jest planowane zbycie elektrowni węglowych wraz z kopalniami węgla brunatnego na rzecz podmiotu w pełni kontrolowanego przez Skarb Państwa, co po sfinalizowaniu prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na profil kredytowy PGE. Główne ryzyko wiąże się z niewystarczającym odzwierciedleniem w taryfach detalicznych rosnących cen hurtowych energii elektrycznej, wskazano także.
"Rating agencji Fitch na poziomie BBB+, najwyższym wśród polskich grup energetycznych, potwierdza naszą wiarygodność kredytową. Opinia agencji jest również istotnym argumentem w kontekście decyzji o dokapitalizowaniu spółki, co ma umożliwić przyspieszenie procesów inwestycyjnych Grupy PGE i pozwolić na szybszą transformację energetyki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Za nami już pierwsze kilkanaście spotkań z akcjonariuszami instytucjonalnymi. Liczę, że inwestorzy będą postrzegać nasze plany i ich wpływ na przyszłe wyniki Grupy PGE tak samo pozytywnie, jak agencja ratingowa Fitch" – skomentował prezes Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)