Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Fitch potwierdził rating Enei na poziomie BBB, perspektywa negatywna

Fitch potwierdził rating Enei na poziomie BBB, perspektywa negatywna

Fitch Ratings potwierdził długoterminowe ratingi Enei w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BBB i zmieniła perspektywę ratingu na negatywną ze stabilnej, podała spółka.

"Zmiana perspektywy wynika z przewidywanego wzrostu dźwigni finansowej w czwartym kwartale 2022 r. oraz 2023 r., obniżenia wskaźnika pokrycia odsetek oraz pogorszonej sytuacji płynnościowej. Wzrost dźwigni finansowej wynika z pogorszenia wyników finansowych w 2022 r., szczególnie w segmencie wytwarzania oraz oczekiwań agencji o jedynie umiarkowanej poprawie wyniku EBITDA w 2023 r., ograniczonej przez negatywny wpływ niedawno wprowadzonych przez rząd limitów cenowych dla wytwarzania i sprzedaży. Będzie to połączone ze znacznymi wypływami kapitału obrotowego przewidywanymi w czwartym kwartale 2022 r. oraz 2023 r., jak również wysokimi nakładami inwestycyjnymi.
Potwierdzenie ratingów odzwierciedla zintegrowany profil biznesowy spółki, obejmujący dużą flotę wytwórczą oraz dystrybucję energii elektrycznej. Ratingi wspiera wysoki udział w wyniku EBITDA działalności regulowanej w postaci dystrybucji energii elektrycznej oraz quasi-regulowanej w postaci wpływów z rynku mocy" – czytamy w komunikacie.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu