Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Fitch podniósł rating Energi do poziomu BBB+, z perspektywą stabilną

Fitch podniósł rating Energi do poziomu BBB+, z perspektywą stabilną

Fitch Ratings podwyższył długoterminowy rating IDR Energi do poziomu BBB+ z perspektywą stabilną, podała spółka. Jednocześnie rating spółki został usunięty z listy obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym (Rating Watch Positive). Powyższe działania są następstwem podwyższenia przez agencję ratingu większościowego akcjonariusza spółki – PKN Orlen – do poziomu BBB+ z perspektywą stabilną.

Agencja podkreśla, że dla koncernu multienergetycznego Grupa Energa pełni istotną rolę w obszarze inwestycji w odnawialne źródła energii, nie tylko w fotowoltaikę, ale także w lądową i morską energetykę wiatrową. Realizuje również ważne z punktu widzenia bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego projekty źródeł niskoemisyjnych, podano.

"Agencja podwyższyła także następujące ratingi dla spółki i jej zadłużenia:

– długoterminowy rating spółki w walucie krajowej: z 'BBB-' do 'BBB+',

– krajowy rating długoterminowy: z 'A(pol)' do 'AA+(pol)',

– długoterminowy rating niepodporządkowanego niezabezpieczonego długu spółki w walucie obcej: z 'BBB-' do 'BBB+',

– długoterminowy rating długu podporządkowanego spółki: z 'BB' do 'BBB-',

– krajowy rating długoterminowy niepodporządkowanego niezabezpieczonego długu: z 'A(pol)' do 'AA+(pol)',

oraz długoterminowy rating niepodporządkowanego niezabezpieczonego długu dla wyemitowanych przez spółkę zależną Energa Finance AB (publ) obligacji: z 'BBB-' do 'BBB+'" – czytamy w komunikacie.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu