nbsp;Energa Kogeneracja – spółka zależna Energi – rozpoczęła fazę tzw. rozruchu na gorąco układu kogeneracyjnego silników gazowych o łącznej mocy cieplnej ok. 20 MWt i elektrycznej ok. 20 MWe w Elektrociepłowni Kalisz, podała Energa. Oddanie inwestycji do eksploatacji planowane jest w III kwartale 2025 r.
W grudniu ub.r. jednostka kogeneracyjna Energi uzyskała wsparcie w ramach aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2029. Zakontraktowano łącznie ok. 18,6 MW obowiązku mocowego w ramach 17-letniej umowy.
"W trakcie rozruchu testowana będzie praca poszczególnych układów funkcjonalnych bloku. Sprawdzone zostaną: układ sprężania gazu, układ SCR (ang. Selective Catalytic Reduction – selektywna redukcja katalityczna), który odpowiada za dotrzymanie wymaganych wartości emisji tlenków azotu, oraz układ wyprowadzenia ciepła i energii elektrycznej. Testy zostaną przeprowadzone przy 50 i 100% mocy znamionowej silników" – czytamy w komunikacie.
To pierwszy z etapów pozwalających potwierdzić gotowość układu dwóch silników gazowych do użytkowania – kolejnymi będą ruch regulacyjny, służący optymalizacji i regulacji pracy wszystkich urządzeń wchodzących w skład układu kogeneracyjnego oraz finałowy ruch próbny. Pozwoli on zweryfikować takie parametry, jak m.in. emisja hałasu czy tlenków azotu, poziom drgań wywoływanych przez silniki czy uzyskanie wartości kontraktowych w zakresie założonej mocy cieplnej i elektrycznej, wskazano w materiale.
Po zakończeniu tych faz możliwe będzie oddanie układu kogeneracyjnego silników gazowych do eksploatacji. Zgodnie z aktualnym harmonogramem stać się to ma w III kwartale tego roku. Będzie to też jednocześnie finał programu inwestycyjnego realizowanego w Elektrociepłowni Kalisz, ponieważ wcześniej – na połowę marca – planowane jest też przekazanie do eksploatacji w tej samej lokalizacji kotłowni rezerwowo-szczytowej o łącznej mocy cieplnej ok. 50 MWt. Tym samym kaliski zakład Energi Kogeneracji ostatecznie odejdzie od stosowania węgla kamiennego jako głównego paliwa do produkcji ciepła i oprze swoją działalność na aktywach wykorzystujących paliwo gazowe.
W Elektrociepłowni Kalisz funkcjonować będą jeszcze dwa węglowe kotły wodne, które pozostaną w dyspozycji ruchowej do końca 2029 roku. Będą one pełniły jednak funkcję wyłącznie rezerwową, w okresie optymalizacji pracy nowych jednostek gazowych lub w sytuacjach awaryjnych.
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Spółka jest notowana na GPW. Od końca kwietnia 2020 r. 93,28% akcji należy do grupy kapitałowej Orlen.
(ISBnews)