Nadzwyczajne regulacje rynku energii oraz wysokość zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) taryfy dla odbiorców z grup G oznaczają dla Energi wpływ na działalność w kwocie ok. 930 mln zł, podała spółka. Możliwe jest zawiązanie rezerwy w tej wysokości, co przełoży się bezpośrednio na obniżenie o tę kwotę skonsolidowanego wyniku EBITDA, podano także.
"Spółka dokonała oceny wpływu nadzwyczajnych regulacji rynku energii oraz wysokości zatwierdzonej taryfy na swoją działalność i zidentyfikowała potencjalną stratę z tytułu realizacji umów z odbiorcami z grup taryfowych G w roku 2023, która według stanu na dzień 19 grudnia 2022 roku szacowana jest na poziomie ok. 930 mln zł i może skutkować zawiązaniem rezerwy w sprawozdaniu finansowym za rok 2022, co przełoży się bezpośrednio na obniżenie o tę kwotę skonsolidowanego wyniku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację oraz odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych) grupy kapitałowej emitenta. Z perspektywy roku 2022 powyższe zdarzenie ma charakter niegotówkowy" – czytamy w komunikacie.
Energa zaznaczyła, że wskazane szacunki obarczone są ryzykiem, wynikającym przede wszystkim z niepewności regulacyjnej i możliwych zmian stanu prawnego (w tym w zakresie interpretacji i praktyki stosowania nadzwyczajnych regulacji rynku energii).
Prezes URE zatwierdził w sobotę taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu oraz pięciu największym spółkom dystrybucyjnym.
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.
(ISBnews)