Warszawa, 31.07.2019 (ISBnews) – Enel X buduje portfolio klientów w zakresie usług redukcji zapotrzebowania na polecenie Operatora Systemu Przesyłowego (demand side response, DSR) i zakłada, że docelowy portfel będzie większy, niż wynika to z wolumenu zakontraktowanego na aukcji rynku mocy, poinformował dyrektor zarządzający Enel X w Polsce Jacek Misiejuk. Firma planuje rozwijać w Polsce także inne segmenty działalności.
"Od kilku lat – od 2017 r. – szukamy klientów, próbujemy ich przekonać do tej usługi. Udaje nam się zdobywać zaufanie Operatora Systemu Przesyłowego, w każdym z przeprowadzonych testów przekroczyliśmy 100% wymaganego wolumenu mocy" – powiedział Misiejuk podczas spotkania prasowego.
"Nasza rola jako agregatora umożliwia włączenie mniejszych firm. Im więcej DSR w Polsce, tym mniejsze ryzyko wprowadzenia stopni zasilania" – dodał dyrektor ds. sprzedaży Dawid Maciejewski.
W aukcjach w ramach rynku mocy Enel X zakontraktował 446 MW w ramach DSR na rok 2021, 546 MW na 2022 r. i 546 na 2023 r.
"My już budujemy ten portfel ponad 400 MW. Musieliśmy zapłacić zabezpieczenie w wysokości 43 tys. zł za MW, więc jest to nasze zobowiązanie. Jesteśmy przekonani, że zbudujemy ten portfel" – wskazał Misiejuk.
Spółka ma ambicję, żeby zebrać większy portfel, niż wynika z umów z PSE.
"Myślę, że rezerwa będzie w granicach ok 10%, ale to zależy od tego, w których z naszych programów klienci będą chcieli uczestniczyć. Mamy kilka programów, które ograniczają odpowiedzialność klienta, w których są ograniczenia typu liczba godzin w roku, liczba godzin dziennie" – wyjaśnił dyrektor zarządzający.
Firma ocenia potencjał DSR w Polsce na 10% zapotrzebowania szczytowego, czyli powyżej 2,5 rys MW.
"Jeśli będą programy dobrze przygotowane i przyjazne dla odbiorców to tyle jest do uzyskania. My w tej chwili mamy zakontraktowane ponad 50 MW" – powiedział Misiejuk.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Enel X przez Kantar wynika, że jedna trzecia respondentów reprezentujących średnie i duże przedsiębiorstwa w Polsce uważa, że ekstremalne temperatury takie jak fala upałów w lecie, zwiększają zagrożenie ograniczeniami zużycia energii. Jednocześnie tylko 3% ankietowanych zna koncepcję DSR. 47% ankietowanych zadeklarowało, że zasadniczo ich firma byłaby gotowa zmniejszyć zużycie energii w celu zabezpieczenia sieci elektrycznej przed awarią. Tymczasem 64% respondentów przyznało, że nie ma oficjalnego planu w przypadku awaryjnego wyłączenia.
Enel-X obecnie koncentruje się w Polsce na rynku moc i programie przetargowym DSR.
"W ciągu najbliższego roku-półtora będzie to absolutnie kluczowa dla nas działalność. Natomiast rozwijamy działalność doradztwa w zakupach energii. Kolejny element, w który będziemy wkrótce wchodzić to urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych. Naszą cechą wyróżniającą są tzw. inteligentne stacje ładowania" – powiedział dyrektor zarządzający.
Rozważane są także inne rodzaje działalności, które grupa Enel X prowadzi w innych krajach świata,
Enel X, obecny w Polsce od 2017 r., to globalna linia biznesowa koncernu Enel zajmująca się opracowywaniem innowacyjnych produktów i rozwiązań cyfrowych tam, gdzie istnieje potencjał wprowadzenia nowych możliwości związanych z wykorzystywaniem energii: w miastach, domach, przemyśle i mobilności elektrycznej. Enel X zajmuje wiodącą pozycję w globalnych programach DSR, oferując łącznie ponad 6 GW elastycznych rezerw mocy w obu Amerykach, Europie, Azji i Oceanii.
(ISBnews)