Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Enefit liczy na zainteresowanie klientów ofertą efektywności energetycznej

Enefit liczy na zainteresowanie klientów ofertą efektywności energetycznej

Warszawa, 29.12.2021 (ISBnews) – Enefit z Grupy Eesti Energia wprowadza nową ofertę zakładającą zwiększanie efektywności energetycznej swoich klientów i spodziewa się dużego zainteresowania tego rodzaju usługami w 2022 r., poinformował ISBnews dyrektor zarządzający Maciej Kowalski. W obszarze sprzedaży i obrotu energią spółka prognozuje intensywny koniec roku i I kwartał 2022 r.

"Kontynuujemy działalność nie tylko w obszarze obrotu energią i gazem, ale również zaczęliśmy dostarczać do klientów rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii, czyli fotowoltaikę. Zrealizowaliśmy pierwsze projekty efektywnościowe dla klientów związane z optymalizacją oświetlenia. Nasz 'green turn' to też wsparcie dla klientów. W przyszłym roku będziemy wprowadzali usługi związane z ładowaniem samochodów elektrycznych" – powiedział Kowalski w rozmowie z ISBnews.

Zaznaczył, że spółka ma już pierwszych specjalistów, którzy działają w tym obszarze i stoi przed etapem komercjalizacji. Jednocześnie zauważył, że problemem mogą być kwestie legislacyjne, np. nieefektywne regulacje w sprawie linii bezpośrednich.

"Sukcesem zakończyliśmy pierwsze projekty fotowoltaiczne, które zostały oddane do użytku w tym roku. Kilka kolejnych jest obecnie w budowie. Są to głównie prosumenci biznesowi, dysponujący instalacjami o mocy do 50 kW. Jesteśmy również w trakcie rozmów dotyczących istotnej puli MW z dużymi klientami, którzy mają większe zapotrzebowanie. Podobna sytuacja dotyczy optymalizacji oświetlenia. Parę tygodni temu zakończyliśmy pierwsze projekty. Prowadzimy również rozmowy z klientami, którzy są zainteresowani projektami o większej skali, jak np. wymiana oświetlenia w fabrykach" – dodał prezes.

Spółka odnotowała znaczącą aktywność w tym obszarze w ostatnim miesiącu. Dodatkowo, firma myśli o dostarczaniu magazynów energii, które będą uzupełniać ofertę fotowoltaiki.

"Jesteśmy również aktywni przy podpisywaniu umów PPA i corporate PPA. Oznacza to, że będziemy komercjalizować część jednostek rozwijanych przez Enefit Green. Ponadto jesteśmy w zaawansowanych rozmowach dotyczących zakupu energii elektrycznej od dużych wytwórców, którzy nie mają własnego obrotu" – wskazał Kowalski.

Dodał, ze Enefit ma również klientów biznesowych, którzy są zainteresowani umowami corporate PPA w formacie długoterminowym.

"Pracujemy obecnie nad zabezpieczeniem wolumenów od wytwórców – po to, by z tą ofertą wyjść do drobniejszych klientów, dla których stanie się to bardziej dostępne. W tej chwili w Polsce jest 12 podpisanych umów corporate PPA. Jest to dobry wynik, ale ambicją Enefit jest szeroka popularyzacja tego formatu kontraktacji" – zaznaczył.

Po stronie sprzedaży i obrotu energią 2021 rok był dość wyjątkowy, i to nie tylko w Polsce.

"Plany, jakie mieliśmy względem sprzedaży, kompletnie się nie sprawdziły. To chyba najdłuższy okres czekania wśród klientów, jeżeli chodzi o podpisywanie umów. Spora część z nich nie zdążyła tego zrobić, więc będą mieć spore problemy z dostawami w 2022 roku. Zwiększył się istotnie nasz udział po stronie kontraktacji gazu. Zakładamy, że sprzedamy trochę mniej energii, na rzecz właśnie gazu, który trafi w przyszłym roku do naszych klientów" – powiedział.

"Zamykaliśmy w ostatnich miesiącach kontrakty powyżej 100 GWh. Jeszcze spora grupa klientów została z otwartą pozycją i będą prawdopodobnie kontraktować się na zasadach umów typu SPOT (produkt dostarczany po zmiennej cenie). Myślę, że I kwartał 2022 roku będzie dość burzliwy na rynku" – wskazał Kowalski.

"Zakładamy, że przyszły rok powinien być stabilniejszy. Niestety, wymaga to od nas większego zaangażowania kapitału w obrót ze względu na wzrost cen. Będzie to szczególnie problematyczne dla mniejszych sprzedawców. My liczymy na dalszy, stopniowy rozwój. Przyjęta przez nas strategia pozostaje wiążąca, również na nadchodzące miesiące" – podsumował.

Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, to estońska grupa surowcowo-energetyczna, będąca własnością państwa. Jest obecna także na rynkach Łotwy i Litwy. W 2020 r. jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 834 mln euro.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)