Enea obserwuje utrzymywanie się tendencji spadkowej w zakresie sprzedaży energii elektrycznej do gospodarstw domowych w segmencie Dystrybucji, pomimo zwiększonej liczby przyłączonych odbiorców, poinformował wiceprezes Enei Lech Żak.
"Jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej dla klientów detalicznych w 2023 roku, to jest za wcześnie, żeby cokolwiek powiedzieć. Z jednej strony, obserwujemy wyceny rynkowe, ale jednocześnie czekamy na informacje bardziej szczegółowe, co do tego, jakie będą instrumenty zastosowane żeby zachować stabilność cen w roku 2023. Będziemy się do tego dostosowywać" – powiedział wiceprezes Enei Rafał Mucha na konferencji prasowej.
Sprzedaż usług dystrybucji odbiorcom końcowym w I poł. 2022 wyniosła 10 174 GWh wobec 10 162 GWh rok wcześniej. Liczba odbiorców wyniosła 2 713 tys. w I poł. 2022 wobec 2 682 tys. w I poł. 2021 r.
W sektorze dystrybucji nastąpił spadek sprzedaży do gospodarstw domowych o 4,5%, poinformowała spółka.
Sprzedaż usług dystrybucji do odbiorców biznesowych wzrosła o 1,7%. Jak tłumaczy spółka, było to efektem większej ilości przyłączonych podmiotów i zwiększonym poborem między innymi przez segment drobnego przemysłu.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
(ISBnews)