Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. EDP Renewables rozpoczęło budowę farmy PV o mocy 31 MW w Chotkowie

EDP Renewables rozpoczęło budowę farmy PV o mocy 31 MW w Chotkowie

EDP Renewables rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Chotkowie (gm. Brzeźnica), podała spółka. Farma o mocy 31 MW będzie w stanie wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia ponad 20 000 gospodarstw domowych. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 50 000 ton węgla rocznie. Inwestycja powstanie dzięki współpracy firm EDP Renewables oraz Neo Energy Group z gminą Brzeźnica. 

"Przy aktualnych cenach energii Polska potrzebuje czystych i tanich alternatyw do jej produkcji. Inwestycja w Chotkowie jest jednym z przykładów na to, że polski rynek energetyczny potrafi rozkwitać, jeśli tylko mamy solidne knowhow i prawdziwą współpracę. We współpracy z Neo Energy Group, przy wsparciu lokalnych władz gminy Brzeźnica, będziemy w stanie produkować na polskim rynku więcej czystej energii. Jest to zgodne z naszym podstawowym celem, jakim jest osiągniecie przez kraj bezpieczeństwa i niezależności energetycznej" – powiedział dyrektor generalny EDPR Polska Joaquim Barbosa, cytowany w komunikacie.

Będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Dysponując mocą 31 MW, farma w Chotkowie będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 20 000 gospodarstw domowych, co pozwoli na zaoszczędzenie 50 000 ton węgla rocznie. Projekt będzie zawierał również podziemne linie niskiego i średniego napięcia, stacje transformatorowe i drogi wewnętrzne, dzięki czemu stanie się kluczowym elementem krajowej sieci przesyłowej, podkreślono.

EDPR to czwarty największy na świecie producent energii ze źródeł odnawialnych, obecny na 25 rynkach międzynarodowych. W Polsce ma uruchomił pierwszą farmę wiatrową w 2008 r.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu