Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. EBITDA Grupy Polsat w 2023 będzie zależeć m.in. od terminów zw. z działaniami w energetyce

EBITDA Grupy Polsat w 2023 będzie zależeć m.in. od terminów zw. z działaniami w energetyce

Grupa Polsat spodziewa się, że jej wynik EBITDA w tym roku będzie uzależniony m.in. od terminu przejęcia 67% udziałów PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE) oraz uruchomienia farm wiatrowych Miłosław i Kazimierz Biskupi, jak i od otoczenia makroekonomicznego, poinformowała członek zarządu, CFO Katarzyna Ostap-Tomann.

"Jeśli chodzi o EBITDA w 2023 r., to przypominam, że operujemy w bardzo ciężkim środowisku zewnętrznym, jeśli chodzi o biznes. Ale chciałabym powiedzieć, że EBITDA roku 2023 będzie zależała od szeregu czynników, które się jeszcze wydarzą. Po pierwsze, będzie zależała od momentu przejęcia kontroli nad aktywami PAK PCE, bo wtedy w naszych wynikach, w tym EBITDA, nie będziemy już mieli kosztów nabycia energii, tylko koszty wyprodukowania energii, którą zużyjemy. I to będzie bardzo ważna zmiana. A dodatkowo będzie zależała też od momentu uruchomienia m.in. farmy wiatrowej Miłosław i Kazimierz Biskupi, bo to są dwie farmy wiatrowe, które będą produkowały energię elektryczną na nasze własne potrzeby" – powiedziała Ostap-Tomann podczas telekonferencji.

Pod koniec grudnia ub.r. ZE PAK zawarł z Cyfrowym Polsatem aneks nr 4 do umowy z 20 grudnia 2021 r. dotyczącej sprzedaży 67% udziałów w PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE) na rzecz Cyfrowego Polsatu, przesuwając termin spełnienia warunków zawieszających do 3 lipca 2023 r. z 5 stycznia 2023 r.

Jak podano podczas dzisiejszej prezentacji, obie farmy wiatrowe mają zostać uruchomione w III kw. br. Moc zainstalowana farmy Miłosław to 9,6 MW, a roczna produkcja: 38 GWh; w przypadku farmy Kazimierz Biskupi moc to 17,5 MW, a produkcja: 60 GWh.

"I w zależności od tego, w którym momencie te farmy zostaną uruchomione i jak mocno będzie wiało do końca roku, to od tego też jest uzależniona nasza EBITDA. Nie wspominam już nawet o czynniku takim, jakim jest presja inflacyjna, bo też nie do końca wiemy, jak to będzie wyglądało. Myślę, że więcej światła na naszą EBITDA za rok 2023 będziemy mogli rzucić już za niecały miesiąc, jak będziemy państwu pokazywać wyniki za I kwartał 2023 r." – dodała CFO.

Ostap-Tomann podkreśliła, że aktywa energetyczne będą konsolidowane od momentu, kiedy zostanie podpisana ostateczna umowa nabycia części udziałów PAK PCE.

"Przewiduję, że to będzie III kwartał tego roku. Natomiast z mojego punktu widzenia, one będą już pozytywnie kontrybuowały do naszej EBITDA od momentu, kiedy będziemy je konsolidować, bo będą nam po prostu obniżały koszty własne energii. Przewidujemy, że EBITDA tych aktywów zarówno za rok 2024, jak i 2025 będzie pozytywna. To są aktywa, które od strony inwestycyjnej są front-loaded, czyli te aktywa wymagają inwestycji, a następnie przy niezbyt intensywnej obsłudze on przynoszą wprost strumień pieniądza, który jest oczywiście uzależniony docelowo, przy sprzedaży na zewnątrz, jakie będą ceny energii elektrycznej" – wyjaśniła CFO.

W 2022 r. skorygowany zysk EBITDA Grupy sięgnął 3 352,1 mln zł wobec 4 019 mln zł zysku w tym ujęciu rok wcześniej.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza. Akcje Cyfrowego Polsatu są notowane na GPW od 2008 r.

(ISBnews)