Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. EBI: Dopóki Europa nie przekształci systemu energetycznego, mogą wracać skoki cen

EBI: Dopóki Europa nie przekształci systemu energetycznego, mogą wracać skoki cen

Dopóki europejski system energetyczny nie zostanie gruntownie przekształcony, może być wrażliwy na wstrząsy. Na chwilę obecną nie można wykluczyć kolejnych gwałtownych wzrostów cen energii, choć nie są one na dziś scenariuszem bazowym, oceniła w rozmowie z ISBnews główna ekonomistka Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Debora Revoltella.

"Widzieliśmy już największy skok cen energii, a teraz widzimy stabilizację cen, przynajmniej częściową. Ale nie sądzimy, że wyszliśmy z sytuacji stresowej. Nie jesteśmy w sytuacji, w której Europa może żyć samodzielnie, mając pewność co do zasobów energetycznych. Napięcia na rynku mogą powrócić w każdej chwili, więc próba stworzenia bardziej odpornego systemu energetycznego powinna cały czas być priorytetem" – powiedziała Revoltella w rozmowie z ISBnews.

Dodała, że obecnie widzimy uspokojenie sytuacji. Sprzyjało temu wiele pozytywnych elementów, które jednak mogły mieć charakter jednorazowy. Mianowicie tegoroczna zima nie okazała się zbyt ciężka, system wykazał się dużą zdolnością do dywersyfikacji źródeł energii. Z drugiej strony, zaskakująco wiele energii udało się zaoszczędzić. To wszystko pozwoliło jak na razie uspokoić obawy o wyczerpanie zasobów. Zwiększone wykorzystywanie węgla również miało charakter tymczasowy, wymieniła główna ekonomistka.

"Było więc wiele pozytywnych zmian, które mogły mieć charakter jednorazowy. Musimy jednak jeszcze zobaczyć, jak system będzie się dostosowywał w perspektywie średnio- i długoterminowej. W przyszłości nie można zbytnio polegać na jednorazowych wydarzeniach. Musimy więc zobaczyć, jak system naprawdę się przekształci. A dopóki to się nie stanie, mogą wystąpić wstrząsy. Jeśli system nie będzie wystarczająco stabilny, nie można będzie wykluczyć kolejnych gwałtownych zawirowań na rynku cen energii. Widzimy tę niepewność" – dodała Revoltella.

Wskazała, że szczególnie w tym roku EBI dostrzega bardzo duże obawy firm w zakresie planów inwestycyjnych, które są związane z niepewnością, kosztami energii i dostępnością umiejętności. Szczegółowe wyniki badań na ten temat bank przedstawi w corocznym raporcie na temat inwestycji, który zostanie zaprezentowany podczas pierwszej edycji EIB Group Forum w Luksemburgu 27-28 lutego.

Tomasz Oljasz

(ISBnews)