Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Czy PGE zaangażuje się w transformację Turoszowa i rozpocznie proces wygaszania kopalni?

Czy PGE zaangażuje się w transformację Turoszowa i rozpocznie proces wygaszania kopalni?

Międzynarodowa debata polityków i samorządowców w Bogatyni

Zdjecia z debaty II

W piątek, 23 września w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyła się międzynarodowa debata, poświęcona przyszłości energetycznej Turowa. Jako region położony w trójstyku granic: polskiej, czeskiej i niemieckiej Turoszów stoi dzisiaj w obliczu ogromnego wyzwania, jakim jest perspektywa zakończenia eksploatacji kopalni węgla brunatnego działających w tym obszarze lub w jego bliskim sąsiedztwie. Transformacja energetyczna będzie miała poważne skutki społeczno-ekonomiczne i terytorialne. W sposób szczególny zaważy na życiu osób zatrudnionych w przemyśle wydobywczym i ich rodzin, a także w otoczeniu sektora. Zdaniem ekspertów, społeczności zamieszkujące obszar trójstyku granic PL-CZ-DE, związane ze sobą wyjątkową wspólnotą doświadczeń, powinny odegrać kluczową rolę w transformacji regionów górniczych, a także mieć realny wpływ na kreowanie ich przyszłości.

Docenić należy inicjatywę Grupy PGE, która po burzliwym okresie sąsiedzkich sporów,  zaprosiła do udziału w debacie „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko” przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, operatorów kopalni węgla brunatnego i ekspertów w dziedzinie transformacji energetycznej. Debata została zorganizowana z podziałem na dwa panele. Pierwszy z nich był odniesieniem do badań naukowców z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej, Uniwersytetu Technicznego w Libercu oraz Uniwersytetu w Usti, dotyczących współpracy transgranicznej na tróistyku granic. Drugi zaś dotyczył przyszłości regionów górniczych Worka Turoszowskiego i powiatu zgorzeleckiego.

„Od kilku lat apelujemy o rozpoczęcie transformacji energetycznej Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu Turoszowa. Cieszymy się że władze PGE, wspólnie z lokalnymi politykami wreszcie postanowiły zrealizować swoje zobowiązania zaciągnięte względem naszych sąsiadów i które opisane zostały w porozumieniu kończącym konflikt wokół Turowa.

ZKlaster od 2019 roku czyni starania na forum europejskim, aby pozyskać środki na sprawiedliwą transformację Bogatyni, Zgorzelca i innych miejscowości z naszego powiatu. Debata, która odbyła się w Bogatyni może oznaczać że PGE również do naszych starań się przyłączy, podając konkretny plan wygaszania kombinatu” – komentuje Agnieszka Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego Klastra Energii

Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie w Bogatyni ma na celu stworzenie platformy współpracy, w ramach której zaproponowane zostaną ponadnarodowe działania w kluczowych obszarach: gospodarka, społeczeństwo i środowisko, umożliwiające budowę wspólnej, pomyślnej przyszłości dla mieszkańców terenów górniczych w obrębie Polski, Czech i Niemiec.

Uczestnikami debaty byli m.in. Ryszard Wasiłek  – członek zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ; Cezary Przybylski – Marszalek Woj. Dolnośląskiego ;Wojciech Dobrołowicz, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia ; Martin Püta, Hetman Kraju Libereckiego, Markus Köhler, Dyrektor Zarządzający Euroregionu Nysa (DE) ; Andrzej Legezynski – prezes zarządu PGE GiEK ; Moderatorem debaty był redaktor Wojciech Jakóbik.