Wtorkowa decyzja Rady Ministrów o nieuwzględnianiu w Stabilizującej Regule Wydatkowej (SRW) w tym roku wydatków związanych z kryzysem energetycznym, wydatków osłonowych związanych z wysoką dynamiką cen oraz wydatków militarnych zostało uzgodnione z Komisją Europejską, poinformował główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.
"W projekcie ustawy o mrożeniu cen energii wprowadzono rozwiązanie pozwalające na nieograniczenie w latach 2022-2023 limitem wynikającym z reguły wydatkowej dodatkowych wydatków m.in. państwowych funduszy celowych. Dla Komisji Europejskiej zapisy to niezbyt precyzyjne, w szczególności brakowało wskazania, jakiego rodzaju wydatki zostaną wyłączone z SRW. We wtorek na Radzie Ministrów, po wcześniejszym dialogu z Komisją Europejską, stanął projekt nowelizujący ten zapis, mówiący o tym, że nie będą uwzględnione w roku 2022 wydatki związane z kryzysem energetycznym, wydatki osłonowe związane z wysoką dynamiką cen oraz wydatki militarne. Rozwiązanie to zostało uzgodnione z Komisją Europejską i jest zgodne z kamieniem milowym z Krajowego Planu Odbudowy dotyczącym właśnie stabilizującej reguły wydatkowej" – powiedział Czernicki w wypowiedzi przesłanej ISBnews.
We wtorek rząd przyjął projekt noweli o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o finansach publicznych, który spod podatku od niektórych instytucji finansowych wyłącza ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa papiery wartościowe, m.in. obligacje, które służą finansowaniu programów prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Polski Fundusz Rozwoju. Projekt zakłada ponadto, że stabilizująca reguła wydatkowa w roku 2022 nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków, będących efektem agresji Rosji na Ukrainę, w szczególności na finansowanie polskich sił zbrojnych.
W związku z wojną na Ukrainie oraz wysoką inflacją, która wywołana została światowym kryzysem energetycznym, w 2022 r. reguła wydatkowa nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków, które wynikają z tej sytuacji. Rozwiązanie ma dotyczyć wyłącznie skutków finansowych, wynikających z dodatkowych działań wspierających podmioty dotknięte kryzysem energetycznym lub zapewniających bezpieczeństwo energetyczne (np. zakup gazu), a także wsparcia świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem inflacji oraz finansowania sił zbrojnych, podało Centrum Informacyjne Rządu.
Podkreślono, że rozwiązanie to jest uzgodnione z Komisją Europejską. Nowe przepisy mają zastąpić rozwiązanie przyjęte w ustawie z 7 października 2022 r., ograniczającej wzrost cen energii, zgodnie z którym z nieprzekraczalnego limitu wydatków, ustalonego w ustawie budżetowej, wyłączone miały zostać, na 2022 i 2023 r. – poniesione ponad limit – wydatki państwowych funduszy celowych, funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych BGK na podstawie odrębnych ustaw, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(ISBnews)