Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Columbus chce sprzedać Engie Zielona Energia farmy PV o mocy 102,5 MW za 97,6 mln euro

Columbus chce sprzedać Engie Zielona Energia farmy PV o mocy 102,5 MW za 97,6 mln euro

Coumbus Energy przyjął wiążącą ofertę od Engie Zielona Energia (EZE) – podmiotu z Grupy Engie, dotyczącą sprzedaży farm fotowoltaicznych o mocy 102,5 MW za 97,6 mln euro, podała spółka.

"Zarząd Columbus przyjął wiążącą ofertę nabycia projektów farmowych od Engie Zielona Energia – podmiotu z Grupy Engie, i przystąpił do ostatecznych negocjacji w celu sprzedaży farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Wartość oferty obecnie wynosi 97,6 mln euro, lecz zostanie powiększona o udział w EBITDA, uzyskanej ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez te farmy do końca 2026 r." – czytamy w komuniacie.  

"Liczymy, że sprzedaż farm do EZE to dopiero początek naszej wieloletniej współpracy i że wraz z jedną z największych grup energetycznych na rynku europejskim, przy wsparciu naszego akcjonariusza DC24, będziemy tworzyć unikalny projekt energetyczny na dekady. O zamiarze sprzedaży części naszych aktywów informowaliśmy rynek już w czerwcu br. Uwolnienie części naszego kapitału jest dla nas kluczowe, aby poprawić strukturę bilansu oraz płynność w grupie" – powiedział prezes Columbus Energy Dawid Zieliński, dodając, że kapitał ze sprzedaży farm zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności na spłatę całości finansowania project finance i zielonych obligacji.

Jednocześnie zarząd Columbusa zaznacza, iż przyjęcie tej oferty nie jest jednoznaczne z podpisaniem wiążącej umowy sprzedaży, a tym samym sprzedażą farm fotowoltaicznych będących jej przedmiotem do czasu podpisania umowy SPA.

Columbus Energy podaje, że jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka jest notowana na rynku New Connect.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu