Grupa CEZ podpisała umowę w sprawie zakupu 55,21% udziałów w spółce GasNet – największym czeskim operatorze infrastruktury dystrybucji gazu ziemnego, podała spółka. Wartość transakcji to 846,5 mln euro.
Gaz ziemny, a następnie również wodór, będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju czeskiej gospodarki. Poprzez tę akwizycję Grupa CEZ zabezpiecza strategiczną pozycję w transformacji czeskiego rynku produkcji ciepła i jego odejścia od produkcji zasilanej węglem w kierunku gazu ziemnego, a następnie wodoru, podkreśliła spółka.
Finalizacja transakcji wymaga zgody Komisji Europejskiej i czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
"CEZ ogłosił szeroką inicjatywę modernizacji energetycznej, z ambitnymi celami w zielonej i niskoemisyjnej energetyce do 2030 roku jako część swojej strategii Czysta Energia dla Jutra. w obszarze produkcji energii, skupiamy się na odnawialnych źródłach energii i energetyce jądrowej; w sektorze ciepłowniczym, na biomasie i gazie ziemnym, który będzie pełnił rolę paliwa przejściowego dla transformacji energetycznej. Zakupiliśmy już znaczące udziały w dwóch terminalach LNG w Niemczech i Holandii, a ten zakup największego krajowego operatora systemu dystrybucyjnego gazu dodatkowo wzmocni naszą pozycję na rynku gazu. Nabywamy aktywa ważne dla transformacji czeskiego rynku produkcji ciepła w kierunku wodoru; jednocześnie zwiększamy proporcję biznesu regulowanego w naszym portfolio z korzyścią dla akcjonariuszy" – powiedział prezes i dyrektor generalny CEZ Daniel Beneš, cytowany w komunikacie.
Wraz z zakupem większościowego udziału GasNet, CEZ realizuje także swój plan biznesowy w obszarze dystrybucji gazu, będący częścią strategii.
Uzgodniona cena zakupu wynosi 846,5 mln euro. Zakup zostanie sfinansowany z kredytu pomostowego udzielonego przez syndykat banków komercyjnych, z dodatkowym refinansowaniem za pośrednictwem rynku obligacji.
Grupa GasNet zarządza siecią 65 tys. km gazociągów i posiada ok. 80% udziału w dystrybucji gazu ziemnego w Czechach, obsługując ok. 2,3 mln punktów poboru gazu i dostarczając 66 TWh gazu rocznie.
"W świetle szybko nadchodzącego końca węgla w produkcji ciepła, gaz ziemny dystrybuowany przez GasNet jest kluczownym elementem bezpieczeństwa energetycznego w najbliższej przyszłości. Później sieć GasNetu będzie odgrywała rola w transporcie wodoru i innych zielonych gazów. CEZ planuje wykorzystać swoje doświadczenie z działalności w dystrybucji energii i skupić się na osiągnięciu synergii z zarządzania sieciami gazu i energii elektrycznej na niemal nakładających się obszarach" – dodał wiceprezes CEZ Pavel Cyrani.
Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.
(ISBnews)