Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Cena srebra to ponad 25 USD za uncję, zwyżki wspierane danymi o inflacji w USA

Cena srebra to ponad 25 USD za uncję, zwyżki wspierane danymi o inflacji w USA

Warszawa, 12.11.2021 (ISBnews/ Superfund TFI) – Cena srebra przekracza już 25 USD za uncję, co jest najwyższym poziomem notowań od około trzech miesięcy, czyli od pierwszej połowy sierpnia bieżącego roku. Ożywienie na rynku srebra wynika w dużym stopniu ze zwyżek notowań złota. Ceny obu kruszców są ze sobą istotnie skorelowane, a notowania złota również mają za sobą okres coraz dynamiczniejszych zwyżek.

Kończy się właśnie kolejny ciekawy tydzień na rynku srebra. Jest duża szansa na to, że będzie to już drugi z kolei wzrostowy tydzień na rynku tego kruszcu. Notowania srebra mają lepszą passę od około połowy września, kiedy to zatrzymały się wielotygodniowe, wyraźne zniżki notowań, a notowania srebra powróciły do zwyżek. Ogólnie, w ciągu ostatnich ośmiu tygodni tylko jeden tydzień zakończył się na rynku srebra zniżką.

W tym tygodniu największym impulsem wzrostowym na rynkach złota i srebra zdecydowanie okazały się dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Odczyt inflacji w USA na poziomie 6,2% r/r w październiku zaskoczył nawet konserwatywnych uczestników rynku i dał do zrozumienia, że inflacja w tym kraju jest nie tylko wysoka, ale również może utrzymać się na dłużej. 

Wysoki odczyt wskaźników CPI jest korzystny dla notowań złota i srebra, które (zwłaszcza złoto) są traktowane przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed inflacją. Jednak warto pamiętać, że w kontekście tych danych najprawdopodobniej zaczną pojawiać się spekulacje na temat możliwości szybszego podnoszenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych przez Fed, co z kolei samo w sobie niekorzystnie przekłada się na ceny metali szlachetnych ze względu na potencjalnie silniejszego dolara. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej nieraz zaznaczali bowiem, że będą uważnie przyglądać się danym makro w USA i dopasowywać do nich swoje działania.

W kontekście złota i srebra warto jednak pamiętać o dodatkowym czynniku cenotwórczym, czyli nastawieniu inwestorów do ryzyka. Globalni inwestorzy powoli stają się coraz bardziej ostrożni, obawiając się tego, czy zacieśnianie polityki monetarnej nie wpłynie negatywnie na kondycję globalnej gospodarki. A im większa awersja do ryzyka, tym lepiej dla złota, jak również dla skorelowanego z nim srebra.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)