Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. CAS: Zainteresowanie Polaków zakupem energii z atomu wzrosło ponad dwukrotnie

CAS: Zainteresowanie Polaków zakupem energii z atomu wzrosło ponad dwukrotnie

Zainteresowanie Polaków zakupem energii z elektrowni atomowych w ciągu ostatnich 2 lat, ponad dwukrotnie wzrosło – zakup takiej energii rozważyłoby 22% badanych, podczas gdy w czerwcu 2020 r. ten wskaźnik wynosił 10%, wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu przez Centrum im. A. Smitha.

"Rosyjska wojna na Ukrainie i zagrożenia energetyczne zmieniły znacząco postrzeganie energii atomowej. Mamy świadomość, że atom jest sposobem na znaczące zwiększenie niezależności energetycznej i to znacznie zwiększyło poparcie dla niego. Jest to doskonały moment na wiarygodną aktywizację działań związanych z polską elektrownią atomową. Zadziewającym jest fakt, że polski rząd nie podejmuje znaczących kroków w kierunku rozwoju energii z fotowoltaiki i wiatraków, co jest bardzo oczekiwanym kierunkiem i źródłem energii, którego życzyłoby sobie aż 61% Polaków. Badanie pokazało, że energia z utylizacji i spalania odpadów nie jest znaną i dobrze kojarzoną formą pozyskania energii i jest to duży obszar do edukacji społecznej" – powiedziała ekspert Centrum im. Adama Smitha Anna Gołębicka, cytowana w komunikacie poświęconym badaniu.

W porównaniu do poprzedniego badania liczba osób, które gdyby mogły wybierać energię elektryczną z dowolnego źródła, to wybrałyby energię pochodzącą z fotowoltaiki i wiatraków, spadła o 6 pkt proc. do 55%. Jednocześnie o 4 pkt proc. do 9% wzrosła liczba osób, które wybrałyby energię z węgla kamiennego. Zainteresowanie energią ze spalania i utylizacji odpadów spadło o 1 pkt proc. do 12%, a energią z innych odnawialnych źródeł spadło o 9 pkt proc. do 2%.

Porównanie dotyczy dwóch okresów to jest 14-17 sierpnia 2020 roku oraz 9-12 września 2022 roku.

"Równorzędną do inflacji sprawą, która jest nieustająco już obecna w życiu obywateli Polski jest energia z jej rosnącymi cenami, przewidywalnością oraz dostępnością, dlatego też spada akceptacja dla energii pochodzącej z fotowoltaiki i wiatraków, a znacząco wzrasta dla pochodzącej z atomu" – skomentował prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Badanie przeprowadzone dla Centrum i. Adama Smitha na panelu Ariadna we wrześniu 2022 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1 092 osób w wieku od 18-tu lat wzwyż, gdzie kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu