Warszawa, 11.12.2017 (ISBnews) – W tym tygodniu posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC) dla inwestorów będzie istotniejsze od rady Europejskiego Banku Centralnego (EBC), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Ich zdaniem, w tle informacji napływających z banków centralnych będzie szczyt UE dot. Brexitu i ustawa podatkowa w USA.
"Na bieżący tydzień zaplanowane są posiedzenia zarówno Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC), jak i rady Europejskiego Banku Centralnego. Po październikowym wydłużeniu przez radę EBC programu skupu aktywów do III kw. powszechnie oczekuje się stabilizacji parametrów polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Bardziej interesujące mogą być z kolei wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghi w kontekście nieco bardziej „jastrzębiego" wydźwięku zapisów z dyskusji podczas październikowego posiedzenia rady wobec wcześniejszego przekazu zaprezentowanego w komunikacie oraz podczas konferencji prasowej po październikowym posiedzeniu EBC" – czytamy w raporcie.
Według BOŚ Banku, w przypadku FOMC, powszechnie oczekuje się podwyżki stóp procentowych Fed w skali 25 pkt baz., nieco więcej niepewności wiąże się natomiast z perspektywą średnioterminową zaostrzenia polityki pieniężnej, przy oczekiwaniach rynkowych wskazujących na wyraźnie niższą skalę tego zaostrzenia wobec prognoz członków FOMC.
"Pomimo utrzymującego się niskiego wskaźnika inflacji bazowej oraz dynamiki wynagrodzeń (która nie zapowiada szybszego przyspieszenia inflacji) uważamy, że utrzymujące się świetne wyniki gospodarki amerykańskiej bardzo niski poziom stopy bezrobocia, a przede wszystkim bardzo dobre nastroje na rynkach finansowych oraz sprawne tempo wdrażania reformy podatkowej będą dla FOMC silnymi przesłankami dla podtrzymania zapowiedzi dalszego procesu stopniowego zaostrzania polityki pieniężnej w miesiącach nadchodzących" – czytamy także.
Z krajowych wydarzeń – według informacji Kancelarii Prezydenta zaprzysiężenie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele planowane jest na dziś na godzinę 17.00. Jak zwracają uwagę analitycy BOŚ Banku, według dotychczasowych informacji zmiany na stanowiskach ministrów są planowane, niemniej dopiero z początkiem 2018 r., z kolei według informacji nieoficjalnych, na które powołują się agencje informacyjne, możliwa jest już pierwsza część rekonstrukcji rządu jeszcze przed dzisiejszym zaprzysiężeniem. Na wtorek zaplanowane jest głosowanie w parlamencie dot. wotum zaufania dla rządu, co przy bezpiecznej większości partii rządzącej jest praktycznie formalnością.
"Sądzimy, że same zmiany dot. obsady stanowisk ministerialnych nie będą miały istotnego wpływu na krajowy rynek finansowy, dopiero ewentualne konkretniejsze informacje dot. działań gospodarczych nowego rządu (np. ostateczny kształt reformy OFE) mogą silniej wpływać na ceny krajowych aktywów finansowych" – czytamy także.
(ISBnews)