nbsp;Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) objął zielone obligacje wyemitowane przez Respect Energy, podał bank. Tym samym spółka pozyskała 60 mln zł, które posłużą przejęciu farmy wiatrowej w miejscowości Wicko. Wyłącznym organizatorem emisji obligacji był Dom Maklerski BOŚ, a jedynym obligatariuszem został BOŚ.
"Jednym z celów strategicznych Banku Ochrony Środowiska jest wspieranie i napędzanie zielonej transformacji w Polsce. Projekt w Wicku oceniamy jako bardzo perspektywiczny. Wierzymy, że może stanowić on wzór dla innych podobnych inwestycji. Dlatego też podjęliśmy decyzję nie tylko o organizacji emisji obligacji za pośrednictwem DM BOŚ, ale również o nabyciu ich w całości, stając się tym samym jedynym obligatariuszem" – powiedział prezes BOŚ Wojciech Hann, cytowany w komunikacie.
Jak podkrelono, dla Respect Energy Wicko jest lokalizacją strategiczną. Inwestycja spółki obejmuje 30-hektarową działkę z ogromnym potencjałem energotwórczym zarówno dla paneli słonecznych, jak i turbin wiatrowych. Według przedstawicieli firmy Wicko wkrótce może stać się przykładem nowego podejścia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Ponadto, obecnie trwają analizy nad rozbudową mocy tej elektrowni w oparciu o technologie fotowoltaiczne w ramach cable pooling, czego efektem będzie powstanie, oczekiwane przez operatora sieci, bardziej zrównoważonego źródła wytwarzania energii elektrycznej.
"Jestem przekonany, że właśnie tak wygląda przyszłość energii odnawialnej i jestem dumny, że mój zespół wyznacza kierunek dla całej branży. W Europie tego typu inwestycje stają się standardem zarówno wśród małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw, takich jak
Respect Energy SA. Symbioza energii słonecznej i wiatrowej to po prostu przyszłość, która nie może nas ominąć" – powiedział prezes Respect Energy Sebastian Jabłoński, cytowany w komunikacie.
Obecnie w miejscowości Wicko działa 5 turbin wiatrowych Enercon E82 E2 o łącznej mocy 10 MW, które generują 25 GWh zeroemisyjnego prądu w skali roku. Projekt spełnia kryteria określone w Green Bond Principles, co potwierdził niezależny audytor CICERO Shades of Green, przyznając inwestycjom najwyższą notę, podano także.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,5 mld zł na koniec 2020 r.
(ISBnews)