Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. BIEC: BOP wzrósł o 9,2 pkt w XI, silna tendencja wzrostowa ofert pracy

BIEC: BOP wzrósł o 9,2 pkt w XI, silna tendencja wzrostowa ofert pracy

Warszawa, 11.12.2017 (ISBnews) – Barometr Ofert Pracy (BOP) – wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy – wzrósł o 9,2 pkt m/m i wyniósł 261,3 pkt w listopadzie 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Autorzy raportu podkreślają, że w listopadzie obserwowana jest silna tendencja wzrostowa ofert pracy, natomiast część z ofert pracy dotyczy zatrudnienia za granicą – co trzecia z ogólnej liczby internetowych ofert.

"Pracodawcy intensywnie poszukują nowych pracowników do obsługi bieżących zleceń. Znaczna część ogłoszeń o pracy publikowanych w Internecie dotyczy zatrudnienia za granicą, gdzie podobnie do Polski, koniunktura gospodarcza sprzyja rynkowi pracy. W rezultacie, część poszukujących pracy wybiera zatrudnienie za granicą. Potęguje to braki 'rąk do pracy' w niektórych zawodach, w szczególności tych nie wymagających wyższego wykształcenia. W październiku, stopa bezrobocia po wyłączeniu fluktuacji o charakterze sezonowym kolejny miesiąc z rzędu spadła" – czytamy w raporcie.

W listopadzie we wszystkich województwach zaobserwowano wzrost liczby internetowych ogłoszeń o pracę. W ujęciu względnym najwięcej ofert przybyło w warmińsko-mazurskim, łódzkim zachodniopomorskim, najmniej w woj. podkarpackim.

"Procentowo najwięcej ofert przybyło w woj. warmińsko-mazurskim, podkarpackim i lubelskim, a także dolnośląskim i pomorskim. Jednak liderami polskiego rynku ofert pracy pozostają woj. mazowieckie, małopolskie i łódzkie, w których liczba ogłoszeń o zatrudnieniu wzrasta najbardziej stabilnie" – podało BIEC.

Najkorzystniejsze zmiany na rynku wolnych miejsc pracy w listopadzie wystąpiły w przypadku wakatów w zakresie nauk ścisłych i sektorze usług. Oferty pracy dla przedstawicieli jednego z najbardziej cenionych zawodów – informatyka – w listopadzie napływały w tempie przeciętnym dla badanej grupy nauk.

"W zawodach usługowych bliska perspektywa sezonu zimowego przyczyniła się do umieszczenia w internecie nowych ofert pracy przez sektor turystyki. Podobna sytuacja ma miejsce w sektorze szeroko pojętej pielęgnacji zdrowia i urody. Z kolei po kilku obiecujących pod względem zmian zapotrzebowania na nowych pracowników miesiącach, liczba ogłoszeń o pracy ponownie spadła w edukacji. Najlepsze perspektywy zatrudnienia występują w logistyce. Dotyczą one pracy na różnych etapach łańcucha dostaw" – podano również.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

(ISBnews)