Ewentualne zaangażowanie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w odbudowę Ukrainy nie będzie ograniczone ze względu na duże potrzeby finansowe polskiej gospodarki, poinformował członek zarządu Mateusz Szczurek.
"Potrzeby w Polsce są tak duże, że ta rola [BGK w odbudowie Ukrainy] nie będzie kluczowa" – powiedział Szczurek podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.
W tym kontekście wspomniał o wyzwaniu, jakim jest transformacja energetyczna polskiej gospodarki.
"W energetyce jest dodatkowych wymagań. Jako bank, który ma wspierać politykę państwa, w tym transformację energetyczną, powinniśmy mieć na uwadze docelowy mix energetyczny i powinniśmy preferować te projekty, które się wpisują w tę strategię" – stwierdził.
"Domykanie transakcji i korzystanie ze skali zasobów finansowych BGK w finansowaniu sektora energetycznego jest szczególnie istotne, ze względu na limity transformacji. Niektóre firmy stały się zbyt duże dla polskich banków i BGK może ułatwiać finansowanie takich projektów" – dodał członek zarządu.
BGK to polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
(ISBnews)