Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. BGK wprowadził ofertę finansowania, która uwzględnia kryteria zrównoważonego rozwoju

BGK wprowadził ofertę finansowania, która uwzględnia kryteria zrównoważonego rozwoju

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wprowadził do oferty finansowanie wspierające zrównoważone inwestycje, podał bank. Z preferencyjnych warunków kredytu inwestycyjnego i obrotowego mogą skorzystać nawet ci przedsiębiorcy, którzy "dopiero zaczynają przygodę z unijną taksonomią", podkreślono.

"Wsparcie zrównoważonego rozwoju to jeden z filarów strategii BGK. Na początku 2023 roku bank uzyskał rating ESG na poziomie 2 (w skali 1-5, gdzie 1 oznacza ocenę najlepszą), przyznany przez agencję ratingową Sustainable Fitch. Agencja doceniła koncentrację działalności i strategii banku na zrównoważonym rozwoju społeczno-gospodarczym Polski, wdrożenie regulacji wewnętrznych w zakresie zarządzania ryzykiem ESG oraz sprawne zarządzanie w obszarze społecznym i ładu korporacyjnego. Od stycznia tego roku BGK ankietuje przedsiębiorców na temat ryzyka ESG, a teraz wprowadza ofertę, która uwzględnia kryteria zrównoważonego rozwoju" – czytamy w komunikacie.

BGK adresuje nową ofertę do przedsiębiorstw, które według unijnej taksonomii mają największe potrzeby transformacji w kierunku zrównoważonej działalności. Mogą z niej skorzystać również te firmy, które planują inwestycje wnoszące istotny wkład w osiągniecie celów środowiskowych i klimatycznych.

Bank wskazuje 16 rodzajów takich projektów, dotyczących m.in.: zakupu pojazdów transportu miejskiego, inwestycji w sieć wodnokanalizacyjną, budowy i modernizacji instalacji do odzysku fosforu, zakupu pojazdów do selektywnego zbierania i transportu odpadów niebezpiecznych przed przetworzeniem oraz budowy i montażu instalacji fotowoltaicznej. Każda z tych inwestycji musi spełnić zaledwie jedno kryterium techniczne. Dzięki temu tańszy kredyt inwestycyjny, czy powiązany z nim kredyt obrotowy na VAT, mogą otrzymać te przedsiębiorstwa, które dopiero zapoznają się z taksonomią UE i zasadami jej stosowania.

"Działania z zakresu ESG są integralnym elementem naszej strategii BGK na lata 2021-2025. W jej realizacji stymulujemy finansowania i inwestycje, które są ważnym elementem zrównoważonego rozwoju gospodarczo-społecznego Polski. Kiedy decydujemy o tym, czy udzielimy kredytu, pytamy naszych klientów o czynniki środowiskowego i społecznego wpływu. Robimy to systemowo – poprzez ankietę ESG. Teraz wchodzimy na rynek ze specjalną ofertą finansowania. Wierzę, że spotka się z dobrym odbiorem i wielu firmom pomoże realizować ważne i zrównoważone inwestycje. A przy tym gładko przejść przez rewolucję ESG" – powiedział dyrektor programu "Rozwój przemysłu" w BGK Marcin Terebelski, cytowany w komunikacie.

Korzyści dla klienta:

* brak prowizji za udzielenie kredytu inwestycyjnego i niższa marża,

* niższe opłaty za prowadzenie rachunku bieżącego lub pomocniczego,

* niższe miesięczne opłaty abonamentowe za bankowość elektroniczną,

* niższe opłaty za elektroniczne przelewy krajowe zlecane w systemie Elixir przy skorzystaniu z kredytu inwestycyjnego,

* indywidualnie ustalane kwotowania w ramach produktów skarbowych, wymienił bank.

Oferta jest finansowana ze środków własnych BGK i obowiązuje od grudnia tego roku do końca 2024 r.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

(ISBnews)