Ponad 400 osób z 215 firm spotkało się na Baltic Power Supply Chain Meeting 2022 w Sopocie. Trzecia edycja konferencji Baltic Power skupiona była na głównych dostawcach, którzy przedstawili zakresy planowanych prac, harmonogramy ich realizacji oraz obszary, w jakich poszukają dostawców z Polski. Budowa farmy Baltic Power zaplanowana jest na lata 2024 – 2026, a udział polskich firm w projekcie szacowany jest na około 25% w całym cyklu życia farmy.
Począwszy od roku 2020 spółka Baltic Power co roku organizuje konferencje dla dostawców, podczas których przedstawiany jest status prac nad inwestycją oraz aktualny stan przygotowań łańcucha dostaw dla projektu. Dzięki zakończonym postępowaniom przetargowym i zabezpieczeniu umów z dostawcami wszystkich kluczowych elementów farmy tegoroczna edycja Suppliers Day przebiegała w zupełnie nowej formule. To główni dostawcy projektu przedstawiali szczegółowe harmonogramy planowanych prac, swoje wymagania, informacje o procesach zakupowych oraz informacje o obszarach, w których wciąż poszukują usług dostawców z Polski.
Zarówno PKN ORLEN, jak i Northland Power jako udziałowcy projektu Baltic Power dostrzegają ogromny potencjał rozwoju, jaki niesie ze sobą morska energetyka wiatrowa. Sam projekt Baltic Power zaowocował już decyzją Grupy ORLEN o budowie pierwszego terminala instalacyjnego w Świnoujściu oraz decyzją naszego dostawcy turbin wiatrowych o lokalizacji w Szczecinie nowej fabryki komponentów najnowocześniejszych turbin, jakie będą z niej trafiały na rynki globalne. Polski łańcuch wartości sektora offshore wind rozwija się na naszych oczach, a my organizując wydarzenia takie jak Suppliers Day chcemy aktywnie działać na rzecz wsparcia jego rozwoju – mówi Jarosław Trybuchowicz, Prezes Zarządu Baltic Power
Wydarzenie, które w założeniu skupione było na budowaniu relacji i umożliwieniu nawiązywania kontaktów biznesowych podzielone zostało na dwie części. Podczas pierwszej z nich Baltic Power przedstawił wszystkich wybranych dostawców, którzy następnie zaprezentowali informacje na temat swojej roli w projekcie. W drugiej części uczestnicy konferencji mieli okazję spotkać się na indywidualnych spotkaniach z przedstawicielami wszystkich dwunastu głównych dostawców i porozmawiać o możliwościach współpracy zarówno przy projekcie Baltic Power – jak i szerzej – w łańcuchu dostaw dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Łącznie 46 przedstawicieli głównych dostawców odbyło w tym czasie 278 indywidualnych spotkań z uczestnikami wydarzenia.
W przyszłym roku podejmujemy finalną decyzję inwestycyjną, co oznacza, że mamy zamknięte wszystkie kontrakty, w pełni wynegocjowane, gotowe do budowy. W przyszłym roku zamykamy również proces finansowania projektu, czyli kończymy rozmowy z bankami i jesteśmy gotowi do przyjęcia pierwszych funduszy. W 2024 roku zaczynamy montować fundamenty, w 2025 montujemy turbiny, w międzyczasie montujemy kable i stawiamy stacje. W 2026 roku będziemy się mogli spotkać jeszcze raz i świętować oddanie do eksploatacji Baltic Power – podkreślał podczas otwarcia konferencji Jarosław Broda, Członek Zarządu Baltic Power
Wszystkie prezentacje omawiane podczas konferencji oraz nagranie video z jej przebiegu dostępne są na platformie OffshoreMeeting2022.balticpower.pl. Materiały na stronie dostępne będą dla wszystkich dotychczas zarejestrowanych oraz nowych użytkowników przez minimum pół roku od zakończenia konferencji.
Morska farma wiatrowa Baltic Power to obecnie najbardziej zaawansowany i najdynamiczniej rozwijany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Na obszarze zlokalizowanym ok. 22 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa stanie 76 turbin wiatrowych, o mocy 15 MW. Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy do 1,2 GW będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.