Warszawa, 01.12.2020 (ISBnews) – Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Zakład Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej "Chemar", Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) oraz Politechnika Świętokrzyska (PŚk) podpisały porozumienie w sprawie współpracy na rzecz rozwoju innowacyjnych projektów oraz technologii dla wysokojakościowych produktów odlewniczych, podała ARP.
Chemar zaprosi studentów AGH i PŚk do odbycia w spółce staży oraz realizacji doktoratów wdrożeniowych.
"W ARP skupiamy się na rozwoju innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. Inwestujemy w sektory i technologie, które opierają się na polskiej myśli technologicznej i innowacjach produktowych powstających na terenie Polski. Takim przedsiębiorstwem jest kielecki Chemar, którego działalność po połączeniu z Odlewnią Chemar koncentruje się produkcji odlewów staliwnych oraz obróbce mechanicznej. W sierpniu 2019 roku rozpoczęliśmy tam dogłębną restrukturyzację. Po ponad roku dostrzegamy pozytywne zmiany. Teraz idziemy o krok dalej. Łączymy siły z AGH i Polityką Świętokrzyską, aby wspólnie opracować technologie produkcji wysokojakościowych wyrobów odlewniczych. Przeprowadzone przez nas analizy rynkowe pokazują, że wyroby te mogą z powodzeniem konkurować na światowych rynkach" – powiedział wiceprezes ARP Paweł Kolczyński, cytowany w komunikacie.
Porozumienie o współpracy zakłada wspólne działania ARP, Chemar, AGH i PŚk na rzecz transferu wiedzy i doświadczeń, którego celem jest rozwój innowacyjnych projektów technologicznych wśród spółek z grupy kapitałowej ARP. Jednocześnie AGH i PŚk deklarują współpracę w zakresie oceny możliwości wdrożenia rozwiązań informatycznych i technologicznych w obszarze produkcyjnym w Chemarze. O środki na realizację wspólnie wypracowanych projektów, w szczególności dotyczących technologii wysokojakościowych produktów odlewniczych, sygnatariusze porozumienia będą się ubiegać w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wynika także z materiału.
"AGH w Krakowie jest wiodącą w Europie uczelnią wyższą, kształcącą wysoko specjalizowane kadry dla branży odlewnictwa. Nasi absolwenci z powodzeniem zasilają kadry inżynierskie ponad 5000 europejskich przedsiębiorstw, wykonujących wymagające odlewy dla przemysłu motoryzacyjnego, zbrojeniowego czy rafineryjnego. Podpisana dzisiaj umowa o współpracy pomiędzy ARP, Chemar, Politechniką Świętokrzyską i AGH, pozwoli na opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzania specjalistycznych wyrobów z wysokogatunkowych stopów. Umowa ta jest również elementem szerszej współpracy pomiędzy partnerami porozumienia, zmierzającej do realizacji prac badawczych i ich przemysłowej aplikacji, staży studenckich czy doktoratów wdrożeniowych" – dodał prorektor ds. współpracy AGH, prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski.
Działania na rzecz rozwoju kadr przyniosą korzyści zarówno Chemar, spółkom z GK ARP, jak i uczelniom. Dostęp do zakładów produkcyjnych w ramach prowadzonych zajęć, staży czy praktyk wzmocni praktyczny wymiar nauczania, w szczególności na polach technologii odlewnicznych, automatyki, spawalnictwa i obróbki skrawaniem. Współpraca z pracownikami naukowymi umożliwi im realizację prac badawczych m.in. doktoratów wdrożeniowych. Z drugiej strony kadra pracownicza spółek otrzyma dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia jakie posiadają naukowcy. Współpraca zaowocuje rozwojem technologicznym spółki Chemar, rozwojem kompetencji praktycznych studentów oraz realizacją wspólnych prac badawczo rozwojowych, podkreślono w komunikacie.
"Za sprawą podjętych inwestycji i dzięki wsparciu środowiska naukowego, Cemar ma aspirację powrotu do najlepszych lat w historii swojej działalności. Podpisane porozumienie daje szansę naszemu przedsiębiorstwu na rozwój innowacyjnych technologii i wytyczanie nowych kierunków w branży odlewniczej" – powiedział prezes Chemaru Mariusz Gajowiec.
Chemar est spółką powstałą w 1991 roku w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej "Chemar".
Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.
(ISBnews)