Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Anwim: Na stacjach Moya powinno działać ok. 70 ładowarek elektrycznych do 2025 r.

Anwim: Na stacjach Moya powinno działać ok. 70 ładowarek elektrycznych do 2025 r.

nbsp;Anwim planuje uruchomić na stacjach własnych marki Moya ok. 70 ładowarek do samochodów elektrycznych do końca 2025 roku, w tym ok. 50 szybkich urządzeń o mocy 120 i 180 kW, poinformował ISBnews członek zarządu Anwimu Paweł Grzywaczewski.

"Złożyliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie 46 szybkich ładowarek o mocy 120 i 180 kW, liczymy na podpisanie umowy w tej sprawie w styczniu 2023 roku. Lokalizacji pod budowę szybkich ładowarek na stacjach własnych przy najważniejszych trasach przygotowaliśmy ponad 50, ale realizacja tych inwestycji będzie rozłożona na trzy lata, ze względu na niezależne od nas problemy z uzyskiwaniem przyłączy energetycznych" – powiedział Grzywaczewski w rozmowie z ISBnews.

Przyznał, że nie są to łatwe decyzje, ponieważ wymagają sporych inwestycji, które mogą zacząć zarabiać dopiero za kilka lat, kiedy liczba samochodów elektrycznych w Polsce odpowiednio wzrośnie.

"Oprócz tego uruchamiamy też projekt budowy wolnych ładowarek o mocy do 50 kW, które chcemy realizować bez konieczności ubiegania się o nowe przyłącza. Tu wytypowaliśmy 20 lokalizacji w miastach, z parkingami, oferujące wygodne sklepy, dobrą ofertę gastronomiczną i inne usługi" – dodał.

Według niego, wyzwaniem będzie także stworzenie systemu do zarządzania sprzedażą prądu, przy czym Anwim chce być także atrakcyjnym partnerem do roamingu ładowarek.

"Liczymy na to, że w zamian za udostępnienie naszych ładowarek w ramach roamingu, nasi klienci będą mieli dostęp do ok. 750 ładowarek w całym kraju już w przyszłym roku, natomiast w perspektywie kilku lat chcemy by było to nawet ponad 2 tys. ładowarek" – podkreślił Grzywaczewski.

W I kwartale 2023 roku Anwim chce również uruchomić projekt wsparcia dla franczyzobiorców w zakresie elektromobilności.

"Planujemy przedstawić franczyzobiorcom kompleksową ofertę instalacji punktów ładowania od A do Z w tych lokalizacjach, gdzie uznajemy to za zasadne. Chcemy, żeby na stacjach Moya były ładowarki Moya, a nie jakiejś innej sieci. Na dzisiaj oceniamy, że docelowo punkty ładowania mogą się znaleźć na ok. 80% stacji własnych Moya i na więcej niż 50% stacji franczyzowych" – podsumował Grzywaczewski.

Spółka Anwim od 2009 roku zarządza niezależną siecią stacji paliw pod marką Moya, która na koniec 2021 r. liczyła 368 placówek i była szóstą największą siecią stacji paliw w Polsce. Plany zakładają powiększenie sieci do 500 obiektów do 2024 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)