Grupa Polsat Plus uwzględnia w celach na ten rok m.in. uruchomienie farm wiatrowych w Człuchowie i Przyrowie oraz pozyskanie finansowania na projekt farmy wiatrowej Drzeżewo, podała spółka.
"Nasze cele na 2024 r. […]
* Uruchomienie farm wiatrowych w Człuchowie i Przyrowie zgodnie z harmonogramem i założonymi budżetami
* Rozpoczęcie produkcji zielonego wodoru w elektrolizerni w Koninie i dalsza rozbudowa sieci tankowania wodoru
[…]
* Pozyskanie finansowania na projekt farmy wiatrowej Drzeżewo" – czytamy w prezentacji wynikowej.
Prezes Mirosław Błaszczyk poinformował, że w całym 2023 r. zielone źródła energii Grupy wyprodukowały 665 GWh energii, a blisko 100% zużywanej przez spółki energii pochodziło z OZE.
"Szacowane uniknięte emisje gazów cieplarnianych uzyskane przez naszą Grupę dzięki rozwojowi własnych OZE wyniosły 316 tys. ton. Napędzany zielonym wodorem NesoBus jeździł testowo m.in. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Koninie, Szczecinie i Wrocławiu, a na jego zakup dla swoich mieszkańców zdecydowały się: Rybnik, Gdańsk i Chełm" – napisał Błaszczyk w piśmie dołączonym do raportu rocznego.
W IV kw. 2023 r. Grupa wyprodukowała 179 GWh zielonej energii: 150 GWh z biomasy, 8 GWh ze słońca oraz 21 GWh z wiatru, podano w prezentacji wynikowej.
"Farmy wiatrowe Miłosław i Kazimierz Biskupi o łącznej mocy 27,1 MW rozpoczęły produkcję w połowie III kw. 2023. Farma wiatrowa Człuchów (72,6 MW) rozpoczęła fazę rozruchu technicznego przed terminem – już w lutym 2024 produkowała energię. Na farmie Przyrów instalacja turbin zakończona przed harmonogramem" – czytamy w prezentacji.
Grupa Polsat Plus podkreśla, że wygenerowała pierwsze przychody ze sprzedaży wyprodukowanej zielonej energii.
"W IV kw. 2023 sprzedaliśmy 179 GWh wyprodukowanej energii elektrycznej po średniej cenie 692 zł/MWh. W II poł. 2023 sprzedaliśmy 371 GWh wyprodukowanej energii elektrycznej po średniej cenie 721 zł/MWh. Wyłączając negatywny, jednorazowy wpływ regulacji, w II poł. 2023 segment zielonej energii wygenerował około 37 mln zł EBITDA" – czytamy dalej.
Grupa przypomniała, że planuje do 2026 r. 2,5-krotnie zwiększyć moc zainstalowaną w OZE – z 215 MW w 2023 r. do 744 MW w 2026 r. Plan to osiągnięcie strategicznego celu możliwości produkcyjnych energii elektrycznej na poziomie do 2 TWh rocznie w 2026 r.
Cyfrowy Polsat i Polkomtel (Grupa Polsat Plus) tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjno-energetyczną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza. Akcje spółki są notowane na GPW od 2008 r.; spółka wchodzi w skład indeksu WIG20.
(ISBnews)