Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Za sprawą sankcji na UC Rusal ceny aluminium osiągają rekordowe poziomy

Za sprawą sankcji na UC Rusal ceny aluminium osiągają rekordowe poziomy

Warszawa, 17.04.2018 (ISBnews/ Superfund TFI) – Kwiecień bieżącego roku przejdzie do historii na rynku aluminium. 6 kwietnia Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę, niegdyś najbogatszego człowieka Rosji (przed krachem finansowym z lat 2007-2008), a dzisiaj prezesa drugiej największej spółki produkującej aluminium na świecie – UC Rusal. Przedsiębiorstwo to pod kątem produkcji aluminium jest wyprzedzane jedynie przez chińską spółkę Hongqiao.

Decyzja Amerykanów odbiła się szerokim echem na rynku aluminium i faktycznie wstrząsnęła nim od strony fundamentalnej. Po narzuceniu sankcji na Deripaskę i UC Rusal, zaczęły pojawiać się problemy z dostawami aluminium do różnych krajów świata. Co więcej, sytuacja jest daleka od uspokojenia, a wręcz przeciwnie – problemy ze strukturą dostaw wydają się piętrzyć.

Naturalnie odbiło się to na cenach aluminium, które na początku kwietnia wręcz szaleją. W samym poprzednim tygodniu cena aluminium na London Metal Exchange (LME) wzrosła o 12%, co jest największą tygodniową zwyżką w historii notowań londyńskiego kontraktu, czyli od 1987 r. Tymczasem na początku bieżącego tygodnia cena aluminium kontynuuje wzrosty: w poniedziałek notowania kontraktów na LME przekroczyły poziom 2350 USD za tonę, docierając tym samym do najwyższych poziomów od sześciu lat. W dynamicznej zwyżce cen swój niebagatelny udział mają inwestorzy instytucjonalni, którzy w ostatnich dniach panicznie zamykali krótkie pozycje na rynku aluminium.

Obecna sytuacja jest wyjątkowa na rynku aluminium, który w historii dużo częściej zmagał się z nadpodażą niż deficytem. Podaż aluminium na ogół jest relatywnie prosta do dostosowania do zapotrzebowania na globalnym rynku w porównaniu do innych metali przemysłowych i szlachetnych. Tymczasem obecnie, za sprawą sankcji na UC Rusal, również spółka Glencore, handlująca m.in. rosyjskim aluminium, najprawdopodobniej ogłosi tzw. force majeure („siła wyższa”) na niektóre dostawy tego metalu.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)