Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. EBI przeznaczył 610 mln euro na finansowanie Baltic Power, w tym 300 mln euro przez BGK

EBI przeznaczył 610 mln euro na finansowanie Baltic Power, w tym 300 mln euro przez BGK

nbsp;Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zapewnił łącznie 610 mln euro finansowania na rzecz projektu farm wiatrowych realizowanego przez Baltic Power, w tym 300 mln euro zostanie przekazane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), poinformowała ISBnews wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

We wtorek Orlen podał, że Baltic Power – spółka z Grupy Orlen – podpisała umowy kredytowe z konsorcjum, w skład którego wchodzi 25 polskich i zagranicznych instytucji finansowych, na finansowanie projektu budowy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim, o maksymalnej mocy do 1 200 MW. Na podstawie umów konsorcjum udzieli spółce Baltic Power kredytu inwestycyjnego w wysokości 3,6 mld euro na okres 23 lat.

"Współpraca Europejskiego Banku Inwestycyjnego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ma charakter strategiczny – od wielu lat wspieramy inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. Taką inwestycją jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim przez spółkę Baltic Power. Na ten cel EBI przeznaczył 610 mln euro finansowania, z czego 300 mln euro zostanie przekazane za pośrednictwem BGK. Będzie to pierwsza w Polsce i jedna z największych morskich farm wiatrowych na świecie i przyczyni się do dywersyfikacji polskiego sektora energetycznego. Inwestycja przyspieszy dekarbonizację Polski, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wniesie istotny wkład w plan REPowerEU, który ma wyeliminować uzależnienie Europy od importu paliw kopalnych. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i transformacja sektora energetycznego jest jednym z priorytetów EBI i cieszy nas, że Bank Gospodarstwa Krajowego nas w tym wspiera" – powiedziała Czerwińska w komentarzu dla ISBnews.

Finansowanie dla Baltic Power będzie pierwszą inwestycją EBI w morską energetykę wiatrową w Polsce i pierwszą morską farmą wiatrową, która zostanie zrealizowana w ramach nowego systemu regulacyjnego dotyczącego polskiej morskiej energetyki wiatrowej, podkreślił EBI w komunikacie.

Baltic Power jest spółką powołaną wyłącznie do realizacji tego projektu, należącą do Orlenu (51% udziałów) i Northland Power (49% udziałów). EBI udziela bezpośredniego finansowania spółce projektowej, a ponadto zapewnia transzę pośrednią Bankowi Gospodarstwa Krajowego, w celu dalszego wsparcia projektu.

"Jako bank rozwoju od lat jesteśmy zaangażowani w finansowanie transformacji energetycznej Polski. Tylko w ubiegłym roku przeznaczyliśmy 100 mld zł na wsparcie krajowej energetyki nisko- i zeroemisyjnej. Potencjał w poprawie miksu energetycznego Polski dostrzegamy m.in. w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego też zdecydowaliśmy o współfinansowaniu budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – jednej z największych na świecie tego typu inwestycji, która weszła w fazę realizacji. Taka inwestycja to impuls dla krajowego przemysłu i szansa dla polskich przedsiębiorców" – wskazał członek zarządu BGK Marek Tomczuk w komentarzu dla ISBnews.

Jak podkreśliło biuro prasowe BGK, bank rozwija know-how, które możemy wykorzystać w innych dużych projektach transformacji energetyki.

"Biorąc pod uwagę planowane harmonogramy rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych, przewidujemy, że intensywność kontaktów z sektorem bankowym będzie coraz wyższa" – poinformowało biuro prasowe ISBnews.

"Bank jest bardzo zainteresowany projektami wiatrowymi na lądzie. Ich realizacja sprzyja dywersyfikacji źródeł wytwarzania w Polsce. Dodatkowe farmy wiatrowe produkują energię przez cały rok – również zimą, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wysokie" – dodało biuro.

Jak podał Orlen, morską farmę wiatrową Baltic Power będzie tworzyło 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 200 metrów pracujących na obszarze ok. 130 km2. Farma zostanie zlokalizowana około 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa oraz Łeby, gdzie powstanie port serwisowy farmy. Po zakończeniu budowy farma będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Renata Oljasz

(ISBnews)