Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, pozwalając znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Wraz z rozwojem branży znacząco poprawia się wydajność paneli, przy jednoczesnym spadku kosztów produkcji. Istotnym czynnikiem, na który prosumenci zwracają uwagę jest również żywotność paneli. Ta kształtuje się na poziomie 20-30 lat, jednocześnie czas gwarancji producentów to 10-15 lat. Obecnie produkowane panele najwyższej jakości mogą cechować się jeszcze wyższą trwałością, co nie zmienia faktu, że pewnego dnia wszyscy staniemy przed koniecznością wymiany starych paneli na nowe.

Na wstępie warto podkreślić, że obecnie nie mamy jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odbioru zużytych paneli, a to wynika z faktu, ze jest to ciągle nowa technologia i ilość urządzeń wymagająca składowania bądź recyklingu jest znikoma. Problem ten na większą skalę pojawi się najprawdopodobniej za 10-15 lat.

Czy rzeczywiście będzie to problem? Prawdopodobnie nie, gdyż wiele z materiałów już teraz można w łatwy sposób odzyskać i ponownie przetworzyć. Recykling pozwala na redukcję negatywnego wpływu fotowoltaiki na środowisku, poprzez jednoczesne unikanie składowania zużytych paneli i zmniejszenie konieczność pozyskania nowych materiałów do produkcji.

Według polskiego prawa panele słoneczne zaliczane są do elektrośmieci, stąd obecnie należy je zawieźć do punkt zbiorki elektrośmieci lub umówić się na odbiór. Istnieje również możliwość skorzystania z niewielkiej jeszcze ciągle liczby firm zajmujących się demontażem i recyklingiem paneli. Koszty utylizacji wahają się w granicy od 1,5 do 4 złotych za kilogram sprzętu i są pokrywane przez właściciela instalacji. W przyszłości z uwagi na znaczną ilość zużytych i zepsutych paneli należy spodziewać się obniżenia tych kwot lub odbioru bezkosztowego. Zgodnie z prawem wraz z zakupem nowej instalacji, stara powinna być zabierana bezpłatnie, co w dużej mierze rozwiązuje problem po stronie prosumenta.

P.R.