Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. ZCh Police, USNC i Hyundai mają porozumienie dot. współpracy w zakresie budowy MMR

ZCh Police, USNC i Hyundai mają porozumienie dot. współpracy w zakresie budowy MMR

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, amerykańska spółka Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) oraz koreański Hyundai Engineering CO. Ltd (HEC) podpisały porozumienie wstępne dotyczące współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w tym rozwoju technologii MMR, podały spółki we wspólnym komunikacie.

Strony porozumienia zakładają ścisłą współpracę w zakresie wdrożenia technologii MMR firmy USNC w przemyśle chemicznym, budowę układu energetycznego opartego o modułowe reaktory oraz wykorzystanie zeroemisyjnej energii jądrowej do wytwarzania wodoru, podano.

"Koreański HEC jest integratorem technologii energetycznych w przemyśle i świadczy usługi wdrożeniowe w zakresie źródeł energii, w tym małych elektrowni jądrowych i ich integracji z infrastrukturą odbiorców przemysłowych. Razem z USNC oraz innymi partnerami HEC opracowuje bezemisyjną technologię produkcji wodoru, która polega na ekstrakcji wodoru poprzez rozkład wody za pomocą energii elektrycznej wytwarzanej z energii jądrowej. Obecność koreańskiego partnera w planowanej inwestycji w Policach będzie więc znaczącym wzmocnieniem dla projektu" – czytamy w komunikacie.

"Porozumienie, które dziś podpisaliśmy, nie tylko znacząco wzmacnia nasz projekt dzięki pozyskaniu doświadczonego partnera, jakim jest HEC, ale również wzmacnia nasze prace nad wdrożeniem w przemyśle chemicznym technologii jądrowych. Dokument ten wyznacza kierunek działań, które zamierzamy podjąć w celu ułatwienia licencjonowania technologii MMR w Polsce. Poszukiwanie dostępu do zeroemisyjnych źródeł energii, przy jednoczesnej dekarbonizacji własnych źródeł wytwórczych, to działania wpisujące się w strategię Grupy Azoty na lata 2023-2030" – powiedział wiceprezes Grupy Azoty, prezes Grupy Azoty Police Mariusz Grab, cytowany w materiale.

USNC jest integratorem technologii nuklearnych zajmującym się m.in. projektowaniem, licencjonowaniem, produkcją, budową, rozwojem i eksploatacją zeroemisyjnych rozwiązań w zakresie energetyki jądrowej. Spółka opracowała technologię reaktora mikromodułowego MMR wykorzystującego w pełni ceramiczne paliwo mikrokapsułkowane (FCM) i uzyskała ochronę patentową na część technologii z nim związanych.

"Ta umowa jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku niezależności energetycznej Polski i wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Doceniamy nieustające zainteresowanie i wsparcie Grupy Azoty i naszego partnera Hyundai Engineering Company w rozmieszczeniu wysokotemperaturowych baterii jądrowych USNC w Zakładach Chemicznych Police SA. Baterie jądrowe MMR doskonale nadają się do produkcji pary przegrzanej i wodoru w takich projektach na całym świecie" – dodał prezes USNC Francesco Venneri.

ZCh Police, wchodzące w skład Grupy Azoty, są producentem wieloskładnikowych nawozów mineralnych oraz bieli tytanowej. Od 2006 r. spółka jest notowana na GPW. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 5,35 mld zł w 2022 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)