Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. BGK udzieli 500 mln euro finansowania MS Galleon m.in. na inwestycje w SMR-y

BGK udzieli 500 mln euro finansowania MS Galleon m.in. na inwestycje w SMR-y

nbsp;Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzieli MS Galleon, spółce należącej do Michała Sołowowa, 500 mln euro (ponad 2,2 mld zł) finansowania, z przeznaczeniem m.in. na realizację programu budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) oraz inwestycję w nowe linie produkcyjne spółki Grupy Barlinek, podał Bank. Okres spłaty zobowiązań wobec BGK sięga 10 lat.

BGK wesprze projekty MS Galleon, które obejmują inwestycje w zeroemisyjne źródła energii, a w szczególności działalność spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Ponadto, kontrolowana przez MS Galleon Grupa Barlinek, realizuje projekt budowy nowoczesnej fabryki podłóg hybrydowych, wymieniono.

"Budowa źródeł czystej energii to jeden z naszych priorytetów. Głęboka dekarbonizacja polskiej energetyki i ciepłownictwa jest procesem koniecznym i poprzez budowę SMR-ów, a także inne projekty w obszarze energetyki odnawialnej, chcemy aktywnie uczestniczyć w tej transformacji. Istotne jest dla nas spojrzenie także przez pryzmat całej grupy przemysłowej. Spółki należące do MS Galleon, chcąc pozostać konkurencyjne na globalnym rynku, muszą mieć zapewnione zeroemisyjne, stabilne źródła energii elektrycznej i ciepła. Wsparcie ze strony BGK pomoże nam w realizacji tych celów" – powiedział członek zarządu MS Galleon Jarosław Grodzki, cytowany w komunikacie.

440 mln euro (ok. 1,95 mld zł) MS Galeon może przeznaczyć na realizację programu budowy SMR. Spłata zobowiązań wobec BGK nastąpi po 10 latach od zawarcia umowy. Finansowanie udzielone MS Galleon jest kontynuacją wsparcia BGK dla rozwoju technologii jądrowych i produkcji zeroemisyjnej energii w Polsce. W kwietniu tego roku, obok amerykańskiego Exim Banku i U.S. International Development Finance Corporation (DFC), BGK dołączył do sygnatariuszy porozumienia zawartego z Orlen Synthos Green Energy. Dotyczyło ono budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, wynika z materiału.

"Angażowanie się w projekty, które przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski, to element strategii biznesowej BGK. Jesteśmy przekonani, że wytwarzanie energii w oparciu o małe reaktory jądrowe, tzw. SMR-y będzie stanowiło ważny aspekt transformacji energetycznej Polski oraz istotne źródło zaopatrzenia obywateli i przedsiębiorstw w konkurencyjną cenowo i zeroemisyjną energię. Strategia BGK zakłada również wsparcie polskich producentów, takich jak Barlinek, w budowaniu przewag konkurencyjnych na międzynarodowych rynkach. Bank ma w ten sposób realny wpływ na zwiększenie dynamiki rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju" – dodał członek zarządu BGK Marek Tomczuk.

Do grupy kapitałowej MS Galleon należą m.in. Grupa Synthos, Grupa Barlinek, Grupa Cersanit oraz Corab. Firmy należące do grupy zatrudniają łącznie około 16 500 pracowników, a swoje produkty sprzedają do ponad 100 krajów na całym świecie.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

(ISBnews)