Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Sejm znowelizował prawo geologiczne i górnicze ws. ochrony złóż

Sejm znowelizował prawo geologiczne i górnicze ws. ochrony złóż

nbsp;Sejm znowelizował ustawę prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony złóż kopalin w Polsce i usprawnienie m.in. działalności organów nadzoru górniczego.

Za nowelizacją głosowało 236 posłów, przeciw było 185, wstrzymało się 32.

Sejm przyjął też poprawki zakładające, że udokumentowane złoża kopalin, wody podziemne oraz kompleksy podziemnego składowania dwutlenku węgla podlegają ochronie w procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego w celu zabezpieczenia możliwości ich eksploatacji lub wykorzystania. Zgodnie z poprawkami, zmiany konieczne dla ochrony udokumentowanych złóż kopalin czy kompleksów podziemnego składowania dwutlenku węgla wprowadza się w planach ogólnych gmin oraz planach zagospodarowania przestrzennego w ciągu roku od dnia doręczenia właściwemu organowi wykonawczemu gminy kopii decyzji zatwierdzającą dokumentację geologiczno-inwestycyjną złoża węglowodorów, w ciągu dwóch lat od dnia doręczenia organowi gminy kopii decyzji zatwierdzającą dokumentację geologiczną albo dodatek do tej dokumentacji.

Inna z poprawek zakłada, że gmina uwzględnia złoża strategiczne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w którym wprowadza zakaz trwałej zabudowy lub innego zagospodarowania obszarów tych złóż w sposób, który wyłączyłby możliwość zagospodarowania złoża strategicznego w przyszłości.

Nowelizacja wprowadza definicję "złoża strategicznego", które ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki lub bezpieczeństwa kraju, podlegać będzie szczególnej ochronie prawnej, reguluje też proces uznawania złoża za strategiczne – jego uznanie będzie się odbywać na podstawie decyzji ministra klimatu i środowiska.

Ponadto dopuszcza prowadzenie działalności polegającej na podziemnym składowaniu dwutlenku węgla (CCS), w szerszym niż obecnie zakresie. Dostosowuje także przepisy dotyczące podziemnego, bezzbiornikowego magazynowania substancji, do magazynowania wodoru. Umożliwia rekonstruowanie zlikwidowanych otworów wiertniczych, wykonanych w przeszłości w celu poszukiwania, rozpoznawania lub wydobywania kopalin, w celu wykorzystania ciepła Ziemi.

Nowelizacja porządkuje i liberalizuje przepisy dotyczące koncesjonowania działalności, jeśli chodzi o poszukiwanie i rozpoznawanie złóż niektórych kopalin. Dotyczy to m.in. węglowodorów oraz podziemnego, bezzbiornikowego magazynowania substancji i podziemnego składowania odpadów. Nowe przepisy umożliwią również prowadzenie działalności dotyczącej wydobywania węglowodorów ze złóż, w połączeniu z podziemnym składowaniem dwutlenku węgla, podano także.

Zmiany mają charakter proprzedsiębiorczy i powinny przyczynić się do ułatwienia prowadzenia działalności koncesjonowanej, ujętej w ustawie – Prawo geologiczne i górnicze, podkreślono.

Zaproponowane przepisy mają zasadniczo wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(ISBnews)