Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE podpisała umowę realizacyjną z Ericssonem w ramach Programu LTE450

PGE podpisała umowę realizacyjną z Ericssonem w ramach Programu LTE450

nbsp;PGE Dystrybucja – spółka z Grupy Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – w ramach budowy sieci łączności specjalnej LTE450, podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN, podała spółka. Uruchomienie sprzętu radiowego RAN i rdzeniowego CORE będzie stanowiło trzon uruchamiania usług LTE450 na potrzeby energetyki.

"Grupa PGE, poprzez realizację Programu LTE450 i budowę dedykowanej dla energetyki sieci łączności specjalnej, przyczynia się do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie w obszarach strategicznych dla Polski. Zaawansowana technologia telekomunikacyjna będzie miała kluczowe znaczenie w procesie transformacji energetycznej nie tylko dla Grupy PGE, ale również dla przyszłych użytkowników sieci w tym pozostałych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Sieć radiowa RAN będzie obejmowała ponad 500 stacji bazowych PGE Dystrybucja, które pokryją zasięgiem LTE450 obszar blisko 40% kraju" – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Podpisanie umowy nastąpiło w związku z zakończonym kolejnym postępowaniem zakupowym w Programie LTE450. Przetarg realizowany był w trybie negocjacji sektorowych z ogłoszeniem, zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych, podkreślono.

W ramach podpisanej umowy firma Ericsson będzie odpowiedzialna za dostarczenie i wdrożenie wszystkich komponentów radiowych RAN (Radio Access Network) dla nowo powstającej sieci LTE450. Głównymi składnikami są urządzenia nadawczo-odbiorcze i anteny instalowane na wieżach telekomunikacyjnych (stacje bazowe LTE450), które odpowiadają za zapewnienie zasięgu radiowego oraz zapewnienie bezprzewodowej komunikacji w paśmie 450 MHz (3GPP Band 31) dedykowanym dla sektora energii, wymieniono.

W ramach wdrożenia przewidziany jest również dedykowany system nadzoru i zarządzania (System OSS).

Dostawy i prace instalacyjne przewidziane w umowie obejmują obszar funkcjonowania PGE Dystrybucji, co stanowi pierwszy etap budowy sieci łączności specjalnej LTE450 dla polskiej energetyki. Plan działania w Programie LTE450 dla pierwszego etapu przewiduje wdrożenie i uruchomienie w latach 2024-2025 podstawowych usług łączności w sieci LTE450 oraz dalszą rozbudowę jej zasięgu, a także rozwój nowych usług dedykowanych energetyce. W ramach kolejnych etapów planowana jest również realizacja prac poza Grupą PGE, w szczególności dla  innych podmiotów z sektora energetyki, wynika z materiału.

Zakres prac zgodnych z podpisaną umową RAN obejmuje etap realizacji i utrzymania infrastruktury radiowej do roku 2033. Wykonawca po zrealizowaniu prac wdrożeniowych, zobowiązany jest także świadczyć usługi gwarancji i wsparcia technicznego do sierpnia 2033 roku, zgodnie z obecnym terminem obowiązywania rezerwacji częstotliwości 450 MHz.

Równolegle do zakończonych przez PGE kluczowych przetargów dla komponentów centralnych CORE oraz komponentów radiowych RAN, w Programie LTE450 trwają zaawansowane prace zmierzające do rozstrzygnięcia przetargów publicznych PZP i wyboru wykonawców dla pozostałych składników sieci LTE450 – w tym gównie dotyczące: zakupu i wdrożenia dedykowanych systemów zasilania z podtrzymaniem awaryjnym, zakupu i wdrożenia urządzeń teletransmisyjnych, czy też najmu powierzchni na obcych wieżach antenowych w celu uzupełnienia siatki obiektów własnych PGE. Ruszają również prace modernizacyjne własnych wież telekomunikacyjnych PGE, jako kolejny krok po wykonanych już wcześniej kompleksowych inwentaryzacjach i ekspertyzach technicznych obiektów, podano również.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)