Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Klaster Energii Kotliny Oświęcimskiej rozpoczyna działalność

Klaster Energii Kotliny Oświęcimskiej rozpoczyna działalność

21 kwietnia 2023 r. podpisane zostało porozumienie, na mocy którego utworzono Klaster Energii Kotliny Oświęcimskiej. Jego członkami zostało sześć samorządów z powiatu oświęcimskiego – Gmina Kęty jako Lider Klastra, Gmina Brzeszcze, Gmina Chełmek, Gmina Oświęcim, Miasto Oświęcim, Powiat Oświęcimski oraz Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej.

Powołanie Klastra to początek wspólnej pracy samorządów z obszaru powiatu oświęcimskiego, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego na obszarze klastra.To zarazem ważny krok z punktu widzenia wieloletniej strategii działania. Ogólnokrajowe oraz wojewódzkie dokumenty strategiczne takie jak: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), Raport Polska 2030 Wyzwania rozwojowe, Strategia Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” odnoszące się do szeroko rozumianej tzw. zielonej transformacji, stawiają nacisk na energetykę rozproszoną. To znacząca zmiana w dotychczasowym podejściu do produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. 

Obecnie w Polsce następuje dynamiczna zmiana na gruncie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. Klastry energii jako porozumienie cywilnoprawne posiadają na tym gruncie przywileje w zakresie zarówno pozyskiwania środków zewnętrznych na finansowanie np. budowy farm fotowoltaicznych, inwestycji w odnawialne źródła energii na obiektach użyteczności publicznej, jak również dystrybucji wytworzonej z tych źródeł energii elektrycznej wśród członków klastra.

W ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, Krajowego Planu Odbudowy, czy też Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla Małopolski Zachodniej zarezerwowano znaczące środki przeznaczone na rozwój Klastrów Energii, jak i inwestycji w odnawialne źródła energii. Kolejnym ważnym krokiem będzie stworzenie w najbliższym czasie dokumentów strategicznych dla funkcjonowania Klastra Energii Kotliny Oświęcimskiej. To m.in. strategia rozwoju, w której zdefiniowane będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną i rozwiązania, by pozyskać jak najwięcej energii z odnawialnych źródeł w najbliższych 10 – 20 latach.

Komentarz Tomasza Drzała, dyrektora zarządzającego Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE:

Jako Krajowa Izba Klastrów Energii i OZA bardzo cieszymy się, że na mapie Polski pojawił się nowy klaster. Obserwujemy obecnie dużą intensyfikację jeśli chodzi o aktywność samorządów w zakresie inicjatyw klastrowych. Samorządy już wiedza, że lokalna energia z OZE jest jedyną szansą na obniżenie kosztów prądu. Dodatkowo na horyzoncie wreszcie widać środki finansowe mogące wesprzeć inwestycje w klastrach. W zasadzie ostatnim brakującym ogniwem są regulacje zawarte w projekcie nowelizacji UC99, na które od lat czeka całe środowisko energetyki rozproszonej.

W przyszłości członkami klastra zostaną także podmioty prywatne oraz Spółki komunalne, które także są żywo zainteresowane rozwojem OZE na terenie powiatu Oświęcimskiego. 

Źródło: Gmina Kęty, Gmina Chełmek.