Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Sasin: Bełchatów najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla trzeciej elektrowni jądrowej

Sasin: Bełchatów najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla trzeciej elektrowni jądrowej

nbsp;Najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla trzeciej elektrowni jądrowej jest Bełchatów, wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

"Pewne to nie jest, ale wysoce prawdopodobne" – powiedział Sasin na pytanie, czy Bełchatów to pewna lokalizacja dla trzeciej elektrowni jądrowej.

"Nie jest pewne, ponieważ trwają w tej chwili badania tych lokalizacji, kilku lokalizacji, które są brane pod uwagę. Tę kwestię prowadzi minister klimatu [i środowiska]"  – doprecyzował.

Wicepremier potwierdził, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jesienią mają zostać wskazane dwie lokalizacje dla budowy trzeciej elektrowni. W jednej z tych lokalizacji w przyszłości ma być prowadzona inwestycja.

"Taka lokalizacja, jaka jest w Bełchatowie, czyli lokalizacja, która jest ogromnym węzłem energetycznym, ma tę zaletę i tę przewagę nad innymi lokalizacjami, że ma dzisiaj wiele połączeń sieciowych z całą siecią energetyczną w Polsce. Jest taką lokalizacją, która jest najlepsza pod tym względem" – podkreślił.

W lutym Sasin informował, że decyzję w sprawie wyboru lokalizacji dla trzeciej elektrowni jądrowej rząd podejmie jesienią, poinformował wicepremier. Już wówczas podkreślał, że najbardziej oczywistą lokalizacją jest Bełchatów, zastrzegając jednak, że  konieczne jest jeszcze przeprowadzenie szeregu badań.

W ubiegłym roku rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w ramach programu rządowego. Lokalizacją wskazywaną dla tej elektrowni jest Lubiatowo-Kopalino.

Równocześnie Polska Grupa Energetyczna (PGE) i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały list intencyjny ws. współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Przyjęty przez Radę Ministrów harmonogram zakłada, że budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

(ISBnews)