Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa Orlen otrzymała najwięcej punktów w postępowaniach na 5 lokalizacji farm offshore

Grupa Orlen otrzymała najwięcej punktów w postępowaniach na 5 lokalizacji farm offshore

Grupa Orlen uzyskała największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego, wynika z ogłoszonych przez Ministerstwo Infrastruktury wyników procesu przyznawania 6 nowych lokalizacji. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może powiększyć się o ok. 5,2 GW.

"Grupa Orlen jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Nasze kompetencje wykorzystamy przy budowie kolejnych farm, w tym na pięciu nowych koncesjach, które właśnie udało się nam zabezpieczyć. Realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy Orlen w morskiej energetyce wiatrowej do ok. 5,8 GW. Planowane inwestycje na Bałtyku są kluczowe z punktu widzenia realizacji strategii biznesowej multienergetycznego koncernu, ale też bezpieczeństwa energetycznego regionu" – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Koncesje, które zabezpieczyła Grupa Orlen znajdują się na wysokości Kołobrzegu oraz Łeby i są usytuowane około 30 kilometrów od linii brzegowej. 

Inwestycje w morską energetykę wiatrową stanowią jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie Orlen. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku. Część z nich mają stanowić projekty offshore wind, dlatego koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych. Ostatecznie Grupa Orlen uzyskała najwyższą liczbę punktów dla 5 nowych obszarów przeznaczonych pod budowę kolejnych morskich farm wiatrowych.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)