Blisko połowa polskich firm (47%) posiada w swoich flotach pojazdy z napędem alternatywnym (wobec 32% w poprzedniej edycji badania), z tego 16% deklaruje, że ma już co najmniej jeden samochód w pełni elektryczny (13% rok wcześniej), wynika z badania Barometr Flotowy 2023, zrealizowanego przez Arval Mobility Observatory. 71% flot planuje natomiast wprowadzenie pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych 3 lat, wobec 54% w poprzednim badaniu.
47% firm w Polsce posiada w swoich flotach co najmniej jeden wdrożony napęd alternatywny (hybrydy, hybrydy plug-in, pojazdy elektryczne), w porównaniu do 58% w krajach Unii Europejskiej, wynika z badania.
"Z kolei posiadanie w pełni elektrycznych samochodów osobowych deklaruje obecnie 16% firm w Polsce i 24% w Unii Europejskiej, a w ciągu trzech lat ta liczba ma wzrosnąć do 35% w naszym kraju i 40% w Europie" – powiedział Consulting & Arval Mobility Observatory manager Radosław Kitala podczas prezentacji raportu.
W przypadku posiadanych w pełni elektrycznych samochodów użytkowych ten odsetek jest mniejszy i wynosi zaledwie 3% w Polce i 11% w UE.
Z badania wynika, że 71% polskich firm chce wprowadzić pojazdy alternatywne do swoich flot w ciągu 3 lat, w porównaniu do 54% w poprzedniej edycji badania, z tego 35% myśli o wprowadzeniu pojazdów w pełni elektrycznych (28% w badaniu Barometr Flotowy 2022).
W ocenie autorów badania, pozytywne trendy widać również w tzw. mobilności alternatywnej.
"75% firm chce w ciągu trzech lat korzystać z alternatywnych form mobilności (88% w UE), a 47% już je wdrożyła (72% w UE)" – dodał Kitala.
Najpopularniejsze z tych form to firmowy carsharing, wspólne przejazdy pracowników, mikromobilność, i budżet mobilnościowy.
Firmy w Polsce są również nadal bardziej optymistyczne niż w UE.
"30% polskich firm planuje zwiększenie swojej floty w ciągu trzech lat, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 23%" – podkreślił Kitala.
Przy czym w 80% ten wzrost floty ma wynikać z rozwoju firmy, w porównaniu do 66% w UE.
"Z badania przebija się większy optymizm przedstawicieli firm niż rok temu. Nas szczególnie cieszy też pozycja wynajmu długoterminowego, która praktycznie zrównała się z leasingiem finansowym" – powiedział dyrektor generalny Arval Service Lease Polska Robert Antczak.
Według barometru, zmiany nastąpiły również w zakresie finansowania flot. Obecnie 32% finansowane jest leasingiem (46% w poprzednim badaniu), 30% ze środków własnych firm (31% rok temu), a 27% wynajmem długoterminowym (15%).
"Jednocześnie 29% firm w Polsce nadal rozważa skorzystanie z wynajmu długoterminowego w ciągu trzech lat, w porównaniu do 34% w Unii Europejskiej" – zaznaczył Kitala.
Arval specjalizuje się w leasingu pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności.
(ISBnews)