Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Czy mieszkańcy gmin oraz przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w ramach społeczności energetycznych? (opusty + dotacje)

Czy mieszkańcy gmin oraz przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w ramach społeczności energetycznych? (opusty + dotacje)

Unia Europejska nakładając na swoich członków ambitne cele dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zmusza ich, by ci rozwijali nowe metody produkcji energii. Rozumiejąc fakt, że jest to zadanie kosztowne, wspólnota oferuje mnogie możliwości wsparcia, z których jednak nie każdy może skorzystać. Kto należy do grona potencjalnych beneficjentów?

Między innymi mieszkańcy oraz przedsiębiorcy z terenów gmin należących do społeczności energetycznych.

Społeczności energetyczne to grupy podmiotów, które łączą się, aby produkować lub dystrybuować energię, z wykorzystaniem bezpiecznych dla środowiska metod i technologii na danym obszarze. Wiele społeczności energetycznych dąży do zapewnienia mieszkańcom tańszej energii poprzez wykorzystanie źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Oczywiście żaden z mieszkańców nie spędza swojego dnia na wyszukiwaniu, jak uzyskać środki na inwestycje w zieloną energię. Z pomocą przychodzi DOEKO Group. Jest to firma, która specjalizuje się w koordynowaniu społeczności energetycznych i pomaga mieszkańcom z terenu gminy w pozyskiwaniu dotacji. Dzięki tej pomocy, lokalne społeczności mogą skorzystać z programów rządowych i pozyskać środki na instalację nowoczesnych i ekologicznych źródeł energii.

Przykładowymi programami, z których można skorzystać są m.in. Energia dla Wsi czy Energia Plus.  Oprócz klasycznych, dobrze znanych instalacji fotowoltaicznych twórcy programów skupiają się również na biogazowniach czyli, w skrócie, produkowaniu energii z odpadów rolniczych
i komunalnych. Dla mieszkańców terenów miast istnieje kolejny program, w którym na dofinansowanie liczyć mogą wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – prosument lokatorski. Program dotyczy mieszkańców domów wielorodzinnych, a w ramach Krajowego Planu Odbudowy niemal pół miliarda złotych przeznaczone jest na inwestycje w OZE dla tego typu budynków.

Członkowie klastrów energii mogą liczyć także na wysokie opusty. Produkując energię elektryczną
z OZE, oraz równoważąc w ten sposób swoje zapotrzebowanie, możliwym jest uzyskanie rabatu na świadczoną opłatę dystrybucyjną. W jakiej wysokości? Nawet do 25%, co w skali roku oznacza znaczące oszczędności. Wiąże się to jednak z koniecznością wcześniejszych inwestycji w instalacje OZE, ale tutaj wracamy do poprzednich akapitów. Spółdzielnie energetyczne w tym przypadku rozliczane są jeszcze korzystniej, bowiem dla nich opłata dystrybucyjna nie jest naliczana.

Wciąż mało? Programów wsparcia jest znacznie więcej, nie ma jednak sensu, by zapoznawać się z nimi wszystkimi- przecież mieszkając w domu na wsi nie interesuje nas, co mogą dla siebie zrobić mieszkańcy bloków. Warto skorzystać zatem z wiedzy specjalistów, którzy od razu przejdą do właściwych rozwiązań dla danego przypadku.

Oczywiście korzystanie z usług firmy DOEKO Group, nie jest jedynym sposobem na pozyskanie dotacji na inwestycje w odnawialne źródła energii. Niemniej jednak, jako specjaliści w tej branży możemy pomóc w osiągnięciu celów w dziedzinie energetyki i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Warto zaufać takiej firmie zamiast spędzać czas na wyszukiwaniu programu, z którego można skorzystać i stresować się, czy wniosek został prawidłowo zapisany. Wszystkie te sprawy zespół DOEKO rozwiąże za Was!