Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa Polsat Plus zacznie konsolidować segment OZE od III kwartału 2023 r.

Grupa Polsat Plus zacznie konsolidować segment OZE od III kwartału 2023 r.

nbsp;Grupa Polsat Plus zacznie konsolidować segment OZE metodą pełną od III kwartału 2023 r., poinformowała członek zarządu i CFO grupy Katarzyna Ostap-Tomann.

"Zamierzamy w III kw. przejąć kontrolęd na zielonym segmentem OZE i konsolidować go metodą pełną. Dotychczas w naszym sprawozdaniu widać pożyczki do tego segmentu, aby realizował inwestycje. Idą one zgodnie z harmonogramem i nie widzę ryzyk dla EBITDA generowanej przez farmy wiatrowe kiedy ruszą" – powiedziała Ostap-Tomann podczas wideokonferencji.

Na tę chwilę Grupa ma 40% udziałów w tym segmencie i w efekcie nie widać go w wynikach. Wiceprezes grupy Maciej Stec dodał, że rozpoczęły się testy i przygotowanie do uruchomienia w III kwartale farm wiatrowych Miłosław (moc 9,6 MW i produkcja 38 GWh) oraz Kazimierz Biskupi (moc 17,5 MW i produkcja 60 GWh). Ponadto zdecydowano o optymalizacji capex dla projektu Drzeżewo (136,6 MW i produkcja 410 GWh, co przełoży się na opóźnienie jego uruchomienia na IV kw. 2025, ale również znaczące oszczędności z tytułu realizacji inwestycji.

"W grudniu 2021 poszerzyliśmy naszą strategie o czyste energie i zadeklarowaliśmy 5,5 mld zł inwestycji. To się dzieje fizycznie. W ciągu kolejnych 3 lat będziemy inwestować i zaczniemy tym segmentem kontrybuować do wyniku. Łączna zainstalowana moc w zielonej energii wyniesie ok. 330 MW w 2024 i ok. 680 MW w 2025 r. EBITDA rzędu 500-600 mln zł rocznie to był cel ze strategii. Te projekty będą funkcjonować 25-30 lat i przynosić żywą gotówkę i przyczyniać się do zielonej transformacji kraju. To fantastyczne projekty, chcemy z nich korzystać i nie mamy planów pozyskania partnera" – dodał Stec.

CFO grupy dodała, że aktualna EBITDA, która pozostaje pod presją inflacyjną i wysokich cen energii, w przyszłości po konsolidacji OZE uwolni się od ryzyka cen energii.

"Ceną energii u nas będzie koszt jej wyprodukowania i nie będzie widać wzrostu cen, bo będziemy konsumować to co wyprodukujemy. Po niedawnym refinansowaniu możemy swobodnie inwestować w OZE. Mamy bardzo komfortową sytuacja dla grupy i z nową strukturą finansową wchodzimy w przyszłość i realizujemy strategie 2023+, która da wysokie długoterminowe stopy zwrotu" – wskazała Ostap-Tomann.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza. Akcje Cyfrowego Polsatu (Grupy Polsat Plus) są notowane na GPW od 2008 r.

(ISBnews)