Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Wiceprezes Grupy Azoty: Rozmawiamy także z innymi dostawcami MMR

Wiceprezes Grupy Azoty: Rozmawiamy także z innymi dostawcami MMR

nbsp;Grupa Azoty nie wyklucza, że dostawcami technologii mikro reaktorów jądrowych (MMR) dla pozostałych zakładów grupy poza Policami będą inni producenci niż Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC), poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty SA i prezes Grupy Azoty ZAK Filip Grzegorczyk.

"Zapowiadaliśmy, że docelowo chcielibyśmy mieć reaktory MMR przy każdym zakładzie grupy, ale nie jest przesądzone, że wszystkie będą funkcjonować konkretnie w technologii USNC. Rozmawiamy i będziemy rozmawiać z innymi dostawcami, więc nie jest wykluczone, że reaktory w naszych pozostałych zakładach poza Policami powstaną we współpracy z innym partnerem" – powiedział Grzegorczyk w rozmowie z ISBnews podczas XV Europejskiego Kongresu Ekonomicznego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.

Jak zaznaczył, to kwestia dywersyfikacji i poszukiwania najkorzystniejszej oferty.

"Nie chcemy być piątą firmą energetyczną w Polsce, więc na koniec dnia zależy nam na jak najkorzystniejszej cenie energii elektrycznej i pary dla naszych zakładów" – dodał.

Pod koniec marca Grupa Azoty poinformowała o zawarciu porozumienia przez Zakłady Chemiczne Police z amerykańską firmą Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, dotyczącego rozwoju i budowy w Policach badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię MMR o mocy 30 MW.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)