Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. OSGE może rozpocząć budowę reaktora SMR w 2026 lub 2027 roku

OSGE może rozpocząć budowę reaktora SMR w 2026 lub 2027 roku

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) – wspólna spółka PKN Orlen i Synthos Green Energy, powołana do budowy małych reaktorów atomowych (SMR) – będzie w stanie rozpocząć inwestycję w pierwszy w Polsce reaktor w 2026 lub 2027 roku, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej rozpocząć proces inwestycyjny, wymaga to jednak około 2 lat szczegółowych badań. Myślę, że jesteśmy w stanie rozpocząć inwestycję w 2026-2027 roku" – powiedział Obajtek dziennikarzom w kuluarach konferencji prasowej.

Jak dodał główny udziałowiec Grupy Synthos Michał Sołowow, krótki, bo zaledwie trzyletni okres inwestycji w SMR oznacza w praktyce możliwość finansowania ze środków zewnętrznych.

"Zakładamy, że kontent polski to będzie około 55%, a 33% to import technologii ze Stanów Zjednoczonych" – powiedział Sołowow.

Według niego, technologia SMR to szansa na stworzenie w Polsce nowoczesnej energetyki i zyskanie przewagi konkurencyjnej.

"W tym sensie ta zła sytuacja naszej energetyki, uzależnionej od węgla, jest de facto dla nas szansą" – podkreślił.

Orlen Synthos Green Energy ogłosił dzisiaj siedem potencjalnych i najbardziej prawdopodobnych lokalizacji reaktorów SMR w Polsce. Szef Orlenu zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie aby wskazać, w której z nich powstanie pierwszy w Polsce SMR, którego oddanie do użytku miałoby nastąpić na przełomie 2028 i 2029 roku.

Synthos Green Energy (SGE) i PKN Orlen utworzyły spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i wspólnie planują budowę w Polsce floty reaktorów SMR BWRX-300.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)