Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PE będzie głosował nad rozporządzeniem ws. redukcji metanu prawdopodobnie 8 maja br.

PE będzie głosował nad rozporządzeniem ws. redukcji metanu prawdopodobnie 8 maja br.

nbsp;Głosowanie nad unijnym rozporządzeniem ws. redukcji metanu zaplanowano w Parlamencie Europejskim na 8 maja. Projektowane rozporządzenie dotyczy norm emisji metanu dla sektora górnictwa.

"Z informacji dostępnych na stronie Paramentu Europejskiego to głosowanie w Komisji jest przewidywane na 26 kwietnia i głosowanie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu 8 maja" – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński podczas posiedzenia sejmowej Komisji.

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych przedstawili informację na temat projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/942 na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.

Projektowane rozporządzenie ma wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton emisji metanu do atmosfery na 1 tys. ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał 0,5 tony), a od roku 2031 – 3 tony metanu na 1 tys. ton węgla, w tym koksowego.

"Jest to niewątpliwie jeden z trudniejszych tematów legislacyjnych, […] trudniejszych dla Polski i jedno z największych zagrożeń dla kluczowego dla nas sektora górnictwa" – podkreślił wiceminister.

Zwrócił uwagę, że wprowadzenie rozporządzenia stanowi  zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto  w różny sposób traktowana jest działalność górnicza w Europie i działalność górnicza poza Europą.

Kilka dni temu przedstawiciele największych spółek węglowych wystosowali list otwarty do europarlamentarzystów w sprawie tego rozporządzenia. Wskazywali w nim, że konsekwencjami nowej regulacji będzie zamykanie kopalń – w sumie oznacza to utratę co najmniej 50 tys. miejsc pracy w samym górnictwie i około 200 tys. miejsc pracy wokół branży.

Polskie kopalnie emitują średnio od 8 do 14 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla. Zostałyby obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm; w Polskiej Grupy Górniczej byłoby to według szacunków nawet ok. 1,5 mld zł rocznie, a w całym polskim górnictwie ok. 4 mld zł rocznie.

(ISBnews)