Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. PGE EC realizuje 12 inwestycji w nowe kotły gazowe, 15 kolejnych w planach

PGE EC realizuje 12 inwestycji w nowe kotły gazowe, 15 kolejnych w planach

nbsp;PGE Energia Ciepła – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – realizuje obecnie 12 projektów inwestycyjnych związanych z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych, a kolejnych 15 projektów jest w przygotowaniu, poinformował prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.

"Prowadzimy obecnie aż 12 projektów inwestycyjnych, związanych z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych w Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu i w Siechnicach. W fazie przygotowania do realizacji jest 15 kolejnych projektów kogeneracyjnych oraz ciepłowniczych, wykorzystujących paliwa gazowe, m.in. w Gdyni, Gdańsku, Krakowie oraz Rzeszowie" – powiedział Kołodziejak, cytowany w komunikacie.

PGE Energia Ciepła, jako paliwo alternatywne dla węgla i gazu ziemnego, wykorzystuje dziś przede wszystkim biomasę, która jest jedynym paliwem w elektrociepłowni Szczecin oraz jako część miksu paliwowego w elektrociepłowni w Kielcach. Spółka przetwarza również odpady komunalne w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.

"Aktualnie budujemy II linię technologiczną ITPOE w Rzeszowie, dzięki czemu zwiększy się jej wydajność. Po zakończeniu inwestycji będziemy w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poprawi efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisze się w gospodarkę obiegu zamkniętego" – dodał Kołodziejak.

Spółka rozwija również projekty związane z wykorzystaniem kolektorów słonecznych (PV) oraz projekty wykorzystujące potencjał energii geotermalnej. Pierwszą inwestycją w fotowoltaikę będzie projekt w elektrociepłowni w Rzeszowie, który docelowo zakłada budowę farm fotowoltaicznych. Energia z nowych farm będzie wykorzystana do zaspokojenia potrzeb własnych obiektów i urządzeń wytwórczych.

W Toruniu dzięki produkcji w układzie wysokosprawnej kogeneracji gazowej oraz współpracującym z miejskim systemem ciepłowniczym źródłom geotermalnym, PGE Toruń osiągnęła status systemu efektywnego energetycznie ze wskaźnikiem Wpc (współczynnik nieodnawialnej energii pierwotnej) za 2022 rok wynoszącym tylko 0,59, co oznacza, że więcej ciepła pochodzi z wysokosprawnej kogeneracji oraz źródeł OZE, podano również.

"W elektrociepłowni w Gdańsku mamy kotły elektrodowe zasilane energią elektryczną o mocy 130 MW. Zastosowanie w gdańskiej elektrociepłowni kotłów elektrodowych do produkcji ciepła jest nowatorskim rozwiązaniem w Polsce. Technologia power to heat będzie szczególnie istotna, gdy w systemie energetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w elektrociepłowni" – podkreślił prezes.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)