Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Model rozliczania i bilansowania w Spółdzielniach Energetycznych

Model rozliczania i bilansowania w Spółdzielniach Energetycznych

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście rośnie rola spółdzielni energetycznych, które stanowią alternatywny model organizacji branży energetycznej. Spółdzielnie energetyczne skupiają się na produkcji, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej oraz cieplnej.

Co ciekawe, cechą charakterystyczną tego typu zrzeszeń jest to, że są one własnością ich członków, którzy zarządzają nimi i decydują o ich rozwoju. W ramach społeczności energetycznej, mieszkańcy mogą produkować energię z odnawialnych źródeł, takich jak panele słoneczne lub turbiny wiatrowe, a następnie dzielić się nią z innymi członkami społeczności. Spółdzielnie energetyczne często wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna czy wiatrowa. Dzięki temu nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale również pozwalają na obniżenie kosztów produkcji energii.

 W ramach spółdzielni energetycznych stosuje się specjalny model rozliczania i bilansowania. Członkowie spółdzielni produkujący energię elektryczną będą mogli wprowadzać ją do sieci elektroenergetycznej i odebrać 60 % przekazanej energii w czasie do 12 miesięcy od jej przekazania. Pozostałe 40 % energii jest przeznaczone na pokrycie kosztów opłaty dystrybucyjnej co oznacza że członkowie nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z dystrybuowaniem energii. Ze względu na to, że bilansowanie spółdzielni będzie podejmowane sumarycznie dla wszystkich członków, możliwe będzie znaczne zwiększenie poziomu auto konsumpcji spółdzielni. Dlatego właśnie model rozliczania w spółdzielni energetycznej jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w przypadku zarówno produkcji energii elektrycznej jak tez jej konsumpcji.

W DOEKO Group od wielu lat działamy już w tej dziedzinie energetyki i specjalizujemy się na tworzeniu i rozwijaniu społeczności energetycznych. Z dumą informujemy, że nasza firma już stworzyła aż 38 spółdzielni, które skutecznie przyczynią się do zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego.. Naszą misją jest zachęcanie jednostek samorządu terytorialnego, ich mieszkańców oraz przedsiębiorców do tworzenia społeczności energetycznych. Wierzymy, że tworzone przez nas i prężnie rozwijane spółdzielnie energetyczne oraz ludzie je tworzący połączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności, aby wytwarzać, dystrybuować i korzystać z energii w sposób bardziej zrównoważony, tańszy i niezależny a spółdzielnie jako sam mechanizm już wkrótce staną się realnymi narzędziami do produkcji energii elektrycznej oraz jej dystrybucji .