Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Prezes Budimeksu: Kapitał prywatny powinien być dopuszczony do inwestycji strategicznych

Prezes Budimeksu: Kapitał prywatny powinien być dopuszczony do inwestycji strategicznych

Polska powinna dopuścić kapitał prywatny do inwestycji strategicznych, szczególnie w energetyce, ocenił prezes Budimeksu Artur Popko podczas konferencji Build4Future.

"Segment energetyczny naszej gospodarki będzie się bardzo mocno rozwijał. Przed nami wyzwanie co do ogromnej i długotrwałej transformacji energetycznej. Jeżeli mamy osiągnąć cele klimatyczne UE, to powinniśmy dopuścić kapitał prywatny do inwestycji strategicznych" – powiedział Popko na panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości dużych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

"W przypadku inwestycji w OZE zarówno my, jak i inne podmioty nie możemy rozwinąć wszystkich możliwości, gdyż sieci przesyłowe ze względu na swój wiek mają duże ograniczenia. Chcemy jako Polska inwestować w offshore, ale kapitał prywatny ma do tego rynku bardzo ograniczony dostęp. To dziwi. Takie inwestycje pozwalają na rozwój gospodarki. Jeżeli mamy w ciągu trzech dekad osiągnąć neutralność energetyczną, to kapitał prywatny powinien mieć możliwość wspierania państwa" – dodał.

Popko ocenił też, że polska branża budowlana ma potencjał, by wykonać nawet największe i najtrudniejsze inwestycje.

"Inwestycje infrastrukturalne w Polsce stanowią ponad 70% wartości produkcji budowlanej, są więc dźwignią całej branży budowlanej. Polskie firmy budowlane są w stanie realizować największe inwestycje liniowe w kraju" – podkreślił szef Budimeksu.

"Uważam że branża budowlana jest w stanie to 'przerobić' – zarówno i kontrakty drogowe, jak i skumulowane kontrakty kolejowe. Z sukcesem firmy działające w Polsce realizują najtrudniejsze inwestycje. Tam, gdzie pojawiają się jakieś problemy w realizacji niewielu kontraktów wykonawcami są firmy albo spoza Unii Europejskiej, albo które schodziły wcześniej z innych kontraktów drogowych" – wskazał.

Zwrócił też uwagę – powołując się na przykłady z Łotwy, Litwy i Słowacji – że niektóre kraje preferują wykonawców z obszaru Unii Europejskiej.

"Składamy oferty na terenie Łotwy i tam żadna z firm, która nie jest z Unii Europejskiej, nie wchodzi na rynek infrastruktury krytycznej jako generalny wykonawca" – wskazał Popko.

O swojej spółce powiedział m.in., że chce zdobywać kompetencje w budowach tunelowych.

"Nasza ekspansja zagraniczna wynika z dwóch powodów. Pierwszy to dalszy rozwój firmy i dywersyfikacja. Drugi powód to chęć sięgnięcia po dodatkowe kontrakty budowlane, biorąc pod uwagę, że część środków unijnych w pewnym momencie w Polsce może zostać zablokowana. Wyjście poza granicę pozwala rozwijać naszą kadrę. Wiele osób wyjechało w tej chwili z naszej firmy poza granicę po to, żeby się uczyć, żeby rozwijać i nabierać doświadczenia w Stanach Zjednoczonych, czy Australii. Chcemy także zdobywać kompetencje w budowach tunelowych. Te inwestycje są na razie ograniczone na rynku polskim, ale będzie to się zmieniać" – zakończył.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2021 r. miał 7,91 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)