nbsp;Rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą od dzisiaj składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii (OZE) w ramach programu "Energia dla wsi", poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Forma wsparcia została przygotowana przez resort we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Całkowity budżet programu to 1 mld zł.
"W mądrej, zrównoważonej transformacji energetycznej powinny wziąć udział także obszary wiejskie. Zależy nam, aby inwestycje w OZE wykorzystywały dostępne w danym miejscu zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom" – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w komunikacie.
O dofinansowanie w ramach rozpoczynającego się naboru mogą ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające oraz te już istniejące, a także ich członkowie. Planowane wsparcie dotyczy takich inwestycji jak biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.
W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych (maks. do 25 mln zł), a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych (maks. do 20 mln zł). Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.
Wnioski w ramach programu "Energia dla wsi" przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków. Co ważne, wnioski o pożyczki i dotacje będzie można składać tylko w wersji elektronicznej.
(ISBnews)