Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego

Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego

nbsp;Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego, która zakłada powołanie specjalnego funduszu  koordynującego procesy transformacji terenów pogórniczych, podała Kancelaria.

"Podstawowym celem funduszu będzie wspieranie procesu transformacji województwa śląskiego oraz wspieranie osób fizycznych i prawnych, w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego, występującym na terytorium województwa śląskiego oraz poza jego terytorium" – czytamy w komunikacie.

Podstawowym dla realizacji celu funduszu dokumentem będzie Strategia Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Strategia będzie zawierać m.in. wnioski z analizy i diagnozy sytuacji rynkowej, identyfikację obszarów, które wymagają wsparcia w ramach realizacji celu Funduszu w perspektywie co najmniej 5 lat oraz źródła finansowania. Projekt Strategii będzie podlegać konsultacjom społecznym i uzgodnieniom z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych. Strategia będzie przyjmowana przez zarząd funduszu, po jej uprzednim zaopiniowaniu przez radę nadzorczą funduszu.

Fundusz będzie realizować swoje ustawowe cele za pomocą programów:

– opracowanych przez fundusz;

– opracowanych przez ministrów właściwych ze względu na zakres merytoryczny programu (programy okołogórnicze).

Ponadto Rada Ministrów będzie mogła powierzyć funduszowi realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego.

Fundusz będzie udzielał wsparcie finansowego w formach:

– kapitałowych – przez obejmowanie lub nabywanie udziałów, akcji, warrantów subskrypcyjnych, obligacji, wierzytelności oraz przystępowanie do spółek osobowych;

– pożyczek, gwarancji oraz poręczeń;

– bezzwrotnych.

Fundusz będzie mógł realizować zadania publiczne powierzone mu na podstawie umów lub porozumień zawieranych w szczególności z organami administracji rządowej, innymi jednostkami, które wykonują zadania publiczne lub jednostkami samorządu terytorialnego.

Ustawa wyposaża ministra właściwego do spraw budżetu w możliwość przekazania, na wniosek funduszu, skarbowych papierów wartościowych na podwyższenie kapitału zakładowego Funduszu.

Przychodami funduszu będą mogły być m.in. dotacje celowe, z przeznaczeniem na wykonywanie zadań z zakresu udzielania wsparcia, w tym w formach bezzwrotnych, na realizację pożyczek, gwarancji i poręczeń, oraz na realizację programów rządowych, programów okołogórniczych i programów opracowanych przez Fundusz. Fundusz będzie mógł także otrzymywać środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz inne środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, niepodlegające zwrotowi, a także dotacje podmiotowe, udzielane przez ministra właściwego do spraw gospodarki (z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów administracyjnych finansowania przedsiębiorców).

Fundusz będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą w imieniu własnym i na własny koszt zgodnie z zasadami dobrej praktyki handlowej – w zakresie w ustawie określonym (tj. m.in. przez obejmowanie i nabywanie akcji i udziałów, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń, obejmowanie tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania).

Prezes Rady Ministrów będzie wykonywał prawa z akcji funduszu należących do Skarbu Państwa, łącznie z wynikającymi z nich prawami osobistymi albo indywidualnymi.

Zarząd funduszu będzie się składał z 3 do 5 członków, z uwzględnieniem prezesa zarządu. Zarząd będzie powoływany przez radę nadzorczą. W skład rady nadzorczej funduszu wchodzić będą przedstawiciele prezesa Rady Ministrów, odpowiednich ministerstw, a także przedstawiciele wyznaczeni przez zarząd województwa śląskiego i stronę pracowniczą w wojewódzkiej radzie dialogu społecznego utworzonej w województwie śląskim.

Ustawa wejdzie w życie po upływie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

(ISBnews)